Društvo

Маргетић: Хрватску није брига за случај "Сисак"

ЗАГРЕБ - Биће готово немогуће да случај "Сисак", који се односи на злочине над српским становништвом у овом граду 1991. и 1992. године, добије правни епилог у Хрватској, јер одговорност сносе бројни високи хрватски функционери, изјавио је новинар и публициста Домагој Маргетић.


 

Он је рекао да је хрватско правосуђе имало довољно времена да процесуира ове злочине, али да је, будући да до данас ништа није урадило, сада вријеме да се тим случајем позабави неко други ко жели да се ствари напокон истјерају на чистац.

Маргетић је ових дана примио и пријетњу смрћу на редакцијски мејл интернет - портала "Нецензурирано" због давања изјаве Тужилаштву за ратне злочине Србије о случају "Сисак".

"Апсолутно је јасно да у хрватском правосудном систему нико неће да предузме ништа како би се утврдило ко је и због чега убио 611 држављана Хрватске, већином српске националности", рекао је Маргетић који је и члан експертског тима југоисточне Европе за борбу против тероризма и организованог криминала.

Маргетић каже да је окружни тужилац у Сиску Стипе Врдољак у прољеће 2008. године одбацио кривичну пријаву коју су годину дана раније против одговорних за злочине у овом граду поднијели представници српске заједнице у Хрватској, а он је то одбацио иако је имао све доказе за покретање истраге.

"У вријеме када су се злочини у Сиску догађали начелник Управе полиције Сисачко-мославачке био је Ђуро Бродарац, касније жупан и један од највиших функционера ХДЗ. Зато и сматрам да је кривична пријава одбачена због политичких разлога, јер сасвим је јасно да би се процесуирањем Бродарца повукло питање одговорности система за тај ратни злочин", каже Маргетић.

Он наводи да су злочине починиле Ханџар дивизија на челу са Екремом Мандалом и јединица "Вукови" којом је заповједао Жарко Пеша.

"Мандал данас несметано живи и ради у Лабину у Истри. Против њега није покренут никакав поступак, иако је ријеч о човјеку с подебљом криминалном евиденцијом, с преко 60 почињених кривичних дјела. Пеша је човјек који је касније био високо позициониран начелник у Обавјештајно-безбједносној агенцији и директни штићеник Томислава Карамарка", рекао је Маргетић.

Маргетић каже да је Бродарац уско сарађивао са ратним премијером Фрањом Грегурићем, који је морао знати за те ратне злочине, а у то вријеме шеф Грегурићевог кабинета је био данашњи министар унутрашњих послова Хрватске Томислав Карамарко.

"Имамо случај у селу Грубори, чуо сам да је у току истрага против неких припадника специјалне полиције, међутим процесуира се неколико директних починилаца, али се не процесуирају они који су у командном ланцу издали наредбу да се изврши злочин", рекао је Маргетић.

Он је истакао да је наредбодавац злочина у селу Грубори Иван Јарњак, који је данас посланик ХДЗ-a у Сабору, а био је некадашњи министар унутрашњих послова.

"Данас, рецимо, нико не помиње бившег првог човјека Специјалне полиције у МУП Хрватске Јосипа Клема, иако је неспорно да је он учествовао у ратним злочинима у селу Грубор, али постоје индиције и у неким другим", рекао је Маргетић.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog