Politika
Радојичић: Референдум је крајња одбрана од правног насиља
БАЊА ЛУКА - Предсједник Народне скупштине Републике Српске Игор Радојичић рекао је данас да је референдум о отцепљењу крајње средство и право да га РС потегне у случају "правног насиља међународне заједнице или сарајевске политичке елите".
"Питање отцепљења РС није на дневном реду референдума у овом моменту. С једне стране о овом питању немамо сагласност на нивоу БиХ а с друге стране Дејтонски споразум омогућава РС једну комфорну позицију, даје јој широка овлашћења и могућност да заштити своје интересе. Дакле, тренутно ми, народски речено, не тражимо хљеба преко погаче", изјавио је Радојичић за "Вијести".
Политичку ситуацију у БиХ он је оцијенио као компликовану у односу на уставно уређење и на различите погледе Бањалуке "која размишља о врло јакој РС" и Сарајева које размишља "о централизованој БиХ".
"Компромисно рјешење већ постоји, то је Дејтонски споразум, али и Дејтонски устав који се примјењује. Бањалука је увијек тражила затварање ОХР-а и смањење тзв. бонских овлашћења високог представника. За 15 година Устав РС је промијењен са 41 амандманом који је наметнуо ОХР. То је невјероватна чињеница. С друге стране, Сарајево је навикнуто да неко из Вашингтона, Брисела или ОХР намеће готова рјешења. Биће потребно вријеме да се та лоша пракса промијени", закључио је Радојичић.
Предсједник Народне скупштине сматра да не постоји озбиљна уставна пријетња за РС.
"Народна скупштина РС је прошле јесени по први пут одбила наметање неких закона од стране ОХР јер се радило о правном насиљу које угрожава унутрашње уставно уређење. С обзиром на сталне сударе и кризе у односима са међународном заједницом ми смо рекли - добро, питаћемо народ шта мисли! То је могуће чак и прије избора, јер је Закон о референдуму прошао све инстанце и треба ускоро да ступи на снагу. Он ће омогућити да се референдум организује о сваком важном питању", рекао је Радојичић.
За односе Бање Луке и Београда он је рекао да су традиционално блиски, независно од актуелне власти, а за политичку иницијативу Турске на Балкану Радојичић је рекао да није штетна у контексту развоја и побољшања добросусједских односа у региону уколико не ремети равнотежу унутар БиХ.