Društvo

Векарић: Хапшење Геција, доказ сарадње

БЕОГРАД - Замјеник тужиоца за ратне злочине Бруно Векарић изјавио је у Београду да је хапшење Сабита Геција, осумњиченог за ратне злочине 1999. на Косову и Метохији, плод изузетно добре сарадње коју српско тужилаштво има са полицијом Мисије Европске уније за владавину права (Еулекс) у покрајини.


Векарић је објаснио да српско тужилаштво Геција терети у предмету трговине органа, тзв. „Жута кућа”, и у предмету за злочине почињене у подручју Дренице. Еулекс полиција ухапсила је Геција у Приштини у акцији која је изведена јуче око 14 сати. Геци је бивши командант званично демилитаризоване ''Ослободилачке војске Косова (ОВК)'' на подручју Дренице, регион у троуглу Клина-Малишево-Глоговац.

Хапшење је, како је саопштено, изведено по налогу које је издала Канцеларија специјалног тужиоца на Космету, а због сумњи „у вези са ратним злочинима наводно почињеним између априла и јуна 1999”, наведено је у штуром саопштењу Еулекс објављеном у Приштини.

Познат под надимком „Биг бос” (велики шеф), Геци је, како преносе медији, ухапшен послије истраге о логорима у Албанији, у којима су, током сукоба на Космету, држани, мучени и убијани Срби и остали неалбанци, али и Гецијеви сународници које су припадници ОВК прогласили издајницима. Истрага Еулекс полиције почела је послије објављивања књиге бивше тужитељке Хашког трибунала Карле дел Понте „Лов”. Међународна невладина организација Хјуман рајт воч чије је сједиште у Њујорку је 2008. затражила од привремених институција у Приштини и власти у Тирани да истраже оптужбе за отмицу Срба и њихово пребацивање са Космета преко границе у Албанију.

Косметски медији на албанском језику су навели да је Геција 2001. суд Уједињених нација у покрајини прогласио кривим за изнуђивање и осудио на петогодишњу затворску казну, навела је америчка новинска агенција Асошиејтид прес (АП). АП наводи да су недавно порасле тензије у односима ''привремених институција самоуправе'' у покрајини и полиција Еулекс. На Космету има око 2.000 полицајаца, судија и тужилаца из ЕУ који надзиру правосудни систем у покрајини и баве се случајевима који се повезују с ратним злочинима и организованим криминалом, навео је АП.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog