Politika
До краја јуна декларација о злочинима над Србима
Предсједница Скупштине Србије Славица Ђукић Дејановић очекује да ће парламент до краја јуна усвојити Декларацију о осуди злочина над Србима током рата у бившој Југославији.
Колегијум Скупштине Србије на данашњој сједници разматрао је Приједлог декларације о осуди злочина над Србима током ратова у бившој Југославији.
Предсједница парламента Славица Ђукић Дејановић изјавила је да ће Декларација о осуди злочина над Србима бити донијета у току текућег засједања Скупштине до краја јуна.
"На данашњој седници Колегијума чуле су се сугестије око побољшања текста и мислим да ће те сугестије бити уважене", рекла је Дејановић послије консултација.
Према њеним ријечима, узеће у обзир сва мишљења представника посланичких група и покушати да их уврсти у текст декларације.
Шеф посланичке групе Либерално демократске партије Чедомир Јовановић рекао је да у декларацији треба осудити злочине над Србима и грађанима Србије несрпске националности.
Као примјер, Јовановић је навео страдање војника и официра ЈНА разних националности у вријеме распада Југославије.
На консултацијама су учествовали шефови посланичких група За европску Србију, Либерално демократске партије, Социјалистичке партије Србије и Партије уједињених пензионера и Г17 Плус.
Радикали су сједницу напустили десетак минута послије почетка, а Колегијуму нису присуствовали представници Српске напредне странке, Демократске странке Србије и Нове Србије.
Шеф посланичке групе СРС Драган Тодоровић рекао је да декларација владајућој већини служи за унутрашњу употребу и да тај документ неће имати никакав утицај на парламенте других бивших југословенских република.
"Декларација служи да се спере горак укус после доношења Декларације о Сребреници", навео је Тодоровић и поново оптужио власт да је тај документ усвојила под притисцима САД и Турске.
Тодоровић је истакао да је СРС на сједници Колегијума предложио да Скупштина Србије осуди злочине почињене над Србима у Независној држави Хрватској током Другог свјетског рата, као и да осуди злочине над Јерменима у Отоманском царству, али да владајућа већина то није прихватила.