Politika

Гдје се оперишу министри из РС?

Навикли смо да "спасиоци домаће текстилне индустрије" себи купују скупе стране робне марке. У Србији се јавност побунила и због једне операције у иностранству.


Пише: Смиљана Видић

Тиме што је отишао у Немачку да оперише дискус хернију, Томица Милосављевић је показао колико нема поверења у здравство, на чијем челу је већ осам година.

Јапански министар здравља пре би извршио харикири него што би отишао у иностранство на операцију. Али, Томица Милосављевић није Јапанац. Човек је само 8 година министар здравља у Србији. Ако мисли да српски лекари нису у стању њега да лече, онда је то његова кривица. Ако у српској болници нема ласера за операцију дискус херније, онда је то опет његова кривица. Али он, за разлику од обичног смртника, не мора да се лечи у Србији.

Министар Томица Милосављевић, који је познат по томе што хвали здравство, способност лекара и опремљеност болница у Србији, оперисао је дискус хернију на клиници „Гросхадерн“ у Минхену. Главни разлог зашто се определио за немачке лекаре је ласер који омогућава операцију мање инвазивном методом, а који српске болнице немају.

Пре одласка у Минхен, министра Милосављевића прегледао је др Васа Антуновић, који важи за најбољег неурохирурга у Србији. Иако је имао могућност да се о његовом здрављу брине најбоља екипа српских лекара, министар је одлучио да се оперише у Немачкој.

„Сазван је конзилијум, потврђена дијагноза лумбална дискус хернија и донета одлука о операцији. У реду је што се министар одлучио да оде и у Немачку, јер сваки пацијент има право да потражи и друго мишљење“, објаснио је доктор Антуновић.

Одакле му паре "за преко реда"

Да је министар обичан грађанин, морао би да прође процедуру заказивања прегледа, па би онда био стављен на листу чекања за операцију, и уз пуно среће, упућени кажу и пара, стигао би на ред за пет, шест месеци.

Информација да се Милосављевић оперисао у Минхену чувана је од јавности неколико дана. И питање је да ли би из његовог министарства стигло саопштење да неко није дојавио новинару једног дневног листа који је онда почео да „копа“. У саопштењу се наводи да је министар после додатних прегледа задржан са препоруком да се хитно оперише, јер свако одлагање може довести до губитка функције ноге. Успешно је, додаје се, оперисан минимално инвазивним начином.

Наводи се и да је отпутовао приватним аутомобилом и да трошак боравка и лечења сноси министрова породица. Министарство, међутим, није саопштило колико је коштала операција и смештај.

Овај захват, у зависности од компликованости интервенције, кошта од 14.000 до 18.000 евра. С друге стране, на ВМА је 550 евра, док на приватним клиникама цена операције износи око 1.500 евра.

Када се зна да је министар Томица Милосављевић у својој званичној имовинској карти пријавио 5.000 евра уштеђевине и да министарска плата износи око 100.000 динара, остаје дужан и одговор на питање одакле му новац.

Критике изостају са позиције власти    

Гест министра Милосављевића критиковала је опозиција, аналитичари, али и лекари, са заједничким ставом да је одлуком да рутинску операцију дискус херније обави у Минхену показао шта мисли о својим лекарима. Он је пропустио прилику да личним примером потврди оно што је тврдио још пре две године:

– „Медији стварају утисак да су лекари 'лоши момци' у српском друштву, а ја вам тврдим да су наши лекари на листи најбољег што Србија има“, говорио је.
Председник Одбора за здравље и породицу Скупштине Србије и председник Етичког комитета Српског лекарског друштва др Паја Момчилов каже да Милосављевић треба да поднесе оставку јер је исказао неповерење у систем на чијем је челу већ осам година.

„Милосављевић треба да каже где је по њему заказало српско здравство. Министар треба да одговори, да ли не верује у наше лекаре, у негу или у методе? Ако је до метода, онда је он тај који је заслужан за то што у нашим болницама нема одређеног ласера.

Ја колико знам наши ортопеди и неурохирурзи су одлични и за њих је то рутинска операција. А министар је овим гестом показао да је он грађанин вишег реда, јер обичан човек у Србији не може да оде у Немачку да се оперише“, закључује Момчилов.

Слично мишљење дели и др Драшко Карађиновић, портпарол Удружења приватних лекара Србије.

„Обични људи иду код државних лекара, које чекају и по неколико месеци. Питање је и зашто немамо опрему и за друге методе, ласерске, кад је он до сада добио скоро 15 милијарди у буџет. Овим је као јавни функционер показао толико неповерење у сектор којим управља годинама, да премијер мора да га смени”, истакао је доктор Карађиновић.

Шеф Динкић би урадио исто

С друге стране, Милосављевићев колега и страначки шеф министар економије Млађан Динкић, у потпуности подржава његову одлуку, уз објашњење да су лекари у Минхену рекли да мора да се оперише у року од 24 сата, те да не може натраг у Београд.

“Због политике само луд човек може да изгуби ногу. На његовом месту, урадио бих исто”, поручио је Динкић.

На овај гест премијер Мирко Цветковић је остао равнодушан. Он се није оглашавао, али у његовом кабинету кажу да је министар здравља обавестио премијера о одласку на операцију и да је сада најважније да се избегну опасности од последица болести.

Колико је министру Милосављевићу било важно да операцију дискуса не обави у Србији показује и чињеница да се усред обуставе авионског саобраћаја упутио у Немачку аутом. Тиме је додатно угрозио своје здравље јер десеточасовни пут није лагодан ни човеку са здравом кичмом, а камоли у ургентној ситуацији у којој се нашао - укочености, прејаких болова и такозваног пада стопала. Он ипак најбоље познаје стање у српском здравству.

Сваком лонцу поклопац

Томица Милосављевић је други министар здравља у Србији од петооктобарских промена. Ресор је преузео после краћег мандата Обрена Јоксимовића, тадашњег функционера ДСС.
Четвороструки министар здравља на функцији је од јуна 2002. године. Био је министар у Ђинђићевој, у Коштуничиној, најзад и у Цветковићевој влади.

Знао је да да оставку када је Г17 рушила владу, али би остајао до избора новог, а нови би опет био он. Рођен је 1955. године у Крушевцу. У браку је с колегиницом Мирјаном, имају троје деце. Специјалиста је за интерну медицину, субспецијалиста гастроентерохепатолог. Потпредседник је Г17 плус.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog