Društvo

Добровољачка: Полагање вијенаца прошло без инцидената (видео)

Родбина војника ЈНА који су у Сарајеву побијени 3. маја 1992. данас им је први пут после 18 година одала пошту на мјесту злочина, полажући бијеле руже и палећи свијеће у Добровољачкој улици, гдје су страдали.


 

Око 150 људи је у Добровољачку дошло под јаким полицијским обезбјеђењем, а кордони полиције постављени су у околним улицама, да би спријечили контакт учесника овог скупа са учесницима скупа које су у истој улици организовале „зелене беретке“.

Портпарол полиције Кантона Сарајево Драган Миоковић казао је окупљеним новинарима да је на захтјев организатора из Републике Српске, церемонија полагања цвећа у Добровољачкој улици "помјерена 150 метара ниже" од предвиђене локације.

После полагања цвијећа, паљења свијећа и одавања почасти страдалима на мјесту напада, учесници скупа су се аутобусима, под полицијском пратњом, вратили у Источно Сарајево, гдје је у 9 сати јутрос почело обиљежавање годишњице масакра.

Колона грађана из Републике Српске је након сат чекања добила полицијско обобрење за улазак у Сарајево гдје ће данас први пут након 18 година на мјесту злочина бити обиљежена годишњица страдања припадника Југословенске народне армије у Добровољачкој улици.

Извјештачи су јавили да су два аутобуса са учесницима из РС обезбјеђује изузетно јака полицијска пратња, а дуж саобраћајнице постављен је шпалир полиције.

На мјесту гдје је предвиђено полагање цвијећа за жртве у Добровољачкој још се налази око 200 припадника "зелених беретки" који су одбили позив организатора и полиције да се разиђу.

Иако је у 9:30 сати предсједник "Зелених беретки" Мухамед Швракић позвао на разилажење и отказивање планиране мирне шетње до Моста Суаде и Олге, окупљени припадници удружења одбили су да се разиђу, те остали да чекају пролазак колоне из Српске.

Градоначелник Сарајева Алија Бехмен и Градско вијеће безуспјешно су тражили да се скуп забрани, а члан предсједништва БиХ Жељко Комшић оцијенио је најављено окупљање као провокацију. Америчка амбасада у Сарајеву савјетовала је својим грађанима повећан опрез.

Још неколико стотина грађана налази се с друге стране Миљацке код моста Дрвенија, а обе групе обезбјеђује јак полицијски кордон који се појачао након најаве о поласку колоне из РС са Враца.

Почетак обиљежавања 18. годишњице масакра над војницима ЈНА у Добровољачкој улици у Сарајеву означила су тачно у девет сати црквена звона у Миљевићима, у Источном Сарајеву,

Учесници скупа планирали су данас по први пут, са цвијећем и свијећама у рукама, одати почаст страдалим војницима и на мјесту злочина, а њихов долазак аутобусима у Сарајево обезбјеђиваће кантонална полиција.

Полицијски пунктови постављени су рано јутрос дуж трасе којом ће се колона кретати кроз Сарајево, до некадашње Добровољачке улице.

Обиљежавање организује Одбор Владе Републике Српске за неговање традиција ослободилачких ратова.

Напад на колону припадника ЈНА која се повлачила из команде Друге војне области извршили су на превару, кршећи договор о мирној евакуацији, припадници муслиманске Територијалне одбране, полиције и паравојних формација "Зелене беретке и "Патриотска лига".

Према подацима МУП-а Републике Српске, у том нападу су убијена 42 припадника ЈНА и цивила, међу њима пет официра, 73 особе су рањене, а 215 заробљено или отето и у заробљеништву и злостављано.

За злочин у Добровољачкој још нико није одговарао.

Уз чланове породица настрадалих војника ЈНА су и српски представници у институцијама БиХ, посланици Народне скупштине, министри у Влади РС, градоначелник и начелници општина Источно Сарајево.

Мајка војника Здравка Томовића, који је имао 18 година кад је убијен из засједе, у колони ЈНА у Добровољачкој улици у Сарајеву, затражила је правду за жртве злочина који се десио прије тачно 18 година.

"Убили су нашу децу, а не одговарају за то. Тражимо правду за злочин који је учињен над војницима који су мирно напуштали Сарајево... Мој син је био добар младић, који ником не би нажао учинио, а убијен је мучки. За то су криви и (Ејуп) Ганић и остали који би требало да одговарају, као што одговарају и Срби" поручила је Богдана Томовић на скупу у Источном Сарајеву.

Сестра убијеног регрута, Јелена Томовић, рекла је новинарима да напад у Добровољачкој "није био политика, већ злочин", а да је њен брат страдао у камиону у којем су били и муслимани и Срби и Хрвати.

"Од тада је прошао још цео један Здравков живот, а нико није одговарао", примијетила је она.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog