Društvo
Зелене беретке поново у Добровољачкој
САРАЈЕВО - Удружење Зелене беретке организоваће сутра у сарајевској Добровољачкој улици, садашња Хамдије Крешевљаковића, како је најављено, мирно окупљање и одавање почасти погинулим цивилима и браниоцима Сарајева.
Ово окупљање најављено је за 9.00 часова на мјесту Дрвенија у некадашњој Добровољачкој улици, а у 10.00 часова је предвиђена шетња до моста "Суаде Делиберовић и Олге Сучић".
У организацији Одбора Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова у сарајевској Добровољачкој улици сутра ће по први пут након 18 година на мјесту злочина бити обиљежена годишњица страдања припадника Југословенске народне армије.
Предсједница Пододбора за обиљежавање годишњице страдања у Добровољачкој Бранка Шљивар потврдила је Срни да овај одбор није обавјештен о намјери зелених беретки да сутра организују окупљање у Добровољачкој улици.
Она је навела да им је МУП Кантона Сарајево гарантовао безбједност и да ће сутрашњи скуп у организацији Одбора Владе РС за његовање традиције ослободилачких ратова проћи без проблема.
Из МУП-а Кантона Сарајево нико није био доступан како би потврдио да ли је скуп зелених беретки најављен на вријеме и у складу са законом.
Портпарол Кантоналног МУП-а Ирфан Нефић потврдио је раније Срни да ће припадници МУП-а Кантона Сарајево предузети све мјере у оквиру Закона о јавном окупљању како би сутрашње обиљежавање 18. годишњице страдања припадника ЈНА у Добровољачкој улици у организацији Одбора Владе РС прошло на најбољи начин.
"Сутрашњи скуп је одобрен, јер га не одобрава МУП-а Кантона Сарајево већ Закон о јавном окупљању", нагласио је Нефић.
Према програму Одбора, годишњица страдања војника ЈНА биће обиљежена на двије локације - у Сарајеву и Источном Сарајеву.
Мирна шетња са упаљеним свијећама и цвијећем у Добровољачкој улици у Сарајеву предвиђена је од 10.00 до 10.30 часова. Парастор за пострадале биће служен у 11.00 часова у Спомен-цркви у насељу Миљевићи у Источном Сарајеву, након чега је у 11.20 испред цркве планиран умјетнички програм, у 11.40 обраћање званичника, у 12.00 часова полагање вијенаца на централном Спомен-крсту, а у 12.10 округли сто у сали у Спомен-костурници.
Градоначелник Сарајева Алија Бехмен и Градско Вијеће Града Сарајева захтјевали су забрану обиљежавања страдања припадника ЈНА у Сарајеву.
Из МУП-а Кантона Сарајево наводе да ће, након испуњавања свих формално-правних услова у складу са Законом о јавном окупљању, предузети све мјере како би сутрашњи скуп протекао у најбољем реду.
Приликом договореног повлачења припадника ЈНА и команде Друге војне области из Сарајева 3. маја 1992. године у Добровољачкој улици, у засједи, коју су поставиле паравојне формације "зелене беретке" и "патриотске лиге", те Територијалне одбране, убијена су 42 припадника ЈНА, рањена 73, а 215 је заробљено.
Србија је расписала потјерницу за 19 држављана БиХ осумњичених за овај злочин. Међу лицима са потјернице су Ејуп Ганић, који је ухапшен 1. марта на аеродрому Хитроу у Лондону, Стјепан Кљујић, Мустафа Хајрулаховић Талијан, Заим Бацковић, Јован Дивјак, Хасан Ефендић.
Вијеће за ратне злочине Вишег суда у Београду покренуло је у децембру 2008. године истрагу против Ганића због основане сумње да је непосредно, заједно са другим лицима, супротно конкретним споразумима о мирном повлачењу јединица ЈНА из БиХ, издавао наређења за нападе на објекте ЈНА у Сарајеву - војну болницу, Дом ЈНА, колону санитетских возила и војну колону у Добровољачкој улици у Сарајеву, почетком маја 1992. године.
Рјешењем о провођењу истраге, Ганићу се стављају на терет три кривична дјела - ратни злочин против рањеника и болесника, противправно убијање и рањавање непријатеља и употреба недозвољених средстава борбе.