Društvo

Свјетски дан медија: У БиХ петина новинара ради на црно

Предсједница Удружења "БХ новинари" Милкица Милојевић упозорила је да према подацима посљедњих истраживања петина новинара који раде више од пет година у медијима - раде "на црно".


"То значи да није ријеч само о новинарима почетницима, него и оним искусним новинарима са пет, па и десет година рада у овој захтјевној и тешкој професији", рекла је Милојевићева поводом Свјетског дана слободе медија.

Она је навела да то говори да новинари не само да добијају срамно минималну и сасвим нередовну плату, већ да нису ни пријављени, што значи да им се не води ни радни стаж и да ни они ни њихове породице немају здравствену заштиту.

"Званични подаци указују на чињеницу да запослени новинари имају у просјеку нижу плату од просјечне плате у Републици Српској. Ту је и чињеница да је образовање новинара далеко изнад просјека, као и радне обавезе, јер новинари раде 50 до 60 сати недјељно, што је и до 50 одсто више него што је дозвољено", указала је Милојевићева.

Она наглашава да постоји "хиперпродукција" медија чији се оснивачи више брину о опстанку и о томе како да што више зараде и стекну користи, него што воде бригу о слободи изражавања и о мисији коју би масмедији и новинари требало да имају у смислу давања доприноса побољшању, хуманизацији и демократизацији друштва у цјелини.

Милојевићева је додала да у БиХ, срећом, није забиљежено убиство новинара или премлаћивање и физички напад, али је нагласила да на овим просторима постоји низ ружних случајева напада на новинаре.

Она је као парадигматичан окарактерисала посљедњи напад на новинарку "Независних новина" Наташу Крсман у Сарајеву, када јој је Емир Суљагић, савјетник за медије градоначелника Сарајева Алије Бехмена, поручио да "питања поставља у Бањој Луци премијеру Републике Српске Милораду Додику, а не у Сарајеву".

"Таква изјава је малтене фашистичка и угрожава новинарску професију и на тај начин се шаље грађанима врло јасна порука. Нажалост, то није једини случај - нападали су новинаре и политичари и вјерски великодостојници и представници крупног капитала, али и медијски магнати су нападали поједине новинаре и оно што је страшно, што имамо у години избора врло драстичан случај, гдје је медиј стављен у непосредну службу политике и предизборне кампање, а у корист његовог власника", упозорила је Милојевићева.

Она је закључила да је примарна мисија професионалних асоцијација да се брину о заштити достојанственог положаја новинара и медија у друштву, посебно зато што су новинари, без обзира на кућу у којој раде, у читавој БиХ мало плаћени, јако оптерећени послом и преко њихових леђа се прелама више и теже него икада несолидарна неолиберална економија.

Крива је криза?

Удружење новинара Републике Српске упутило је свим новинарима, уредништвима и медијским кућама честитку поводом Међународног дана слободе медија - 3. маја.

Уз честитке, предсједник Удружења Бране Божић оцијенио је за Срну да је глобална економска криза озбиљно уздрмала медије, поготово у сиромашним друштвима какво је наше, упозоравајући да најозбиљније међународне медијске асоцијације процјењују да је ово врло повољан амбијент за манипулацију медијима и угрожавање права на слободу изражавања.

"Ово вријеме ће проћи и зато је веома важно да сви заједно сачувамо достојанство и углед професије што, прије свега, подразумијева поштовање свих професионалних кодекса и стандарда", поручио је Божић.

Он је позвао политичке странке да у изборној години поштују позицију и улогу медија, који треба да омогуће свима да изнесу своје програме, али тако да медији сачувају позицију - подједнако далеко од свих, без навијања, ниских страсти уз његовање друштвеног дијалога.

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog