Politika

Босић забринут због Истамбулске декларације

ПРИЈЕДОР - Предсједник СДС Младен Босић изјавио је да ова странка са забринутошћу гледа на трилатералну конференцију у Истамбулу на којој су учествовали Србија, БиХ и Турска, као и на позицију Републике Српске у БиХ.


Босић је рекао да је очигледно да евентуално побољшање односа БиХ и Србије, највјероватније, иде на штету РС и односа Београда и Бањалуке.

"Добрих односа БиХ и Србије не може бити уколико Бањалука није учесник. Очекујемо да РС и Србија успоставе директну сарадњу на основу права о специјалним и паралелним везама добијеног Дејтоном", истакао је Босић данас на конференцији за новинаре у Приједору.

Босић је навео да је на таквим састанцима, на којима се разговара о РС, логично очекивати присуство или члана Предсједништва БиХ из РС Небојше Радмановића или предсједавајућег Савјета министара БиХ Николе Шпирића.

Босић је поновио да СДС са забринутошћу посматра развој ситуације у којој се Турска, као пристрасна страна у прошлости у БиХ, поставља као главни модератор и као дипломатски и политички фактор у односима Србије и БиХ. Он је упитао да ли се у БиХ може замислити ситуацију да су предсједник Србије Борис Тадић и предсједавајући Предсједништва БиХ Силајџић отишли код руског предсједника или премијера као медијатора.

Предсједници Србије Борис Тадић, Турске Абдулах Гул и предсједавајући Предсједништва БиХ Харис Силајџић усвојили су јуче заједничку Декларацију на истанбулском самиту и сагласили се да ће наставити да раде на изградњи мира, просперитета и стабилности на Балкану, те да је интеграција у ЕУ заједнички циљ све три земље.

Потпредсједник СДС Огњен Тадић позвао је Владу РС да отвори дискусију о имовини РС и ентитета, било да је ријеч о војној или другој, како би спријечили било какаво рјешење које води ка томе да РС остане без своје имовине стечене позитивним законским прописима насталим у периоду транзиције.

"Опште је познато да БиХ никада није имала своју имовину и све оно што се данас жели назвати државном имовином било је друштвена имовина, односно имовина свих грађана, прије свега према мјесту њиховог живота и рада, те да је РС, као што је то радила и ФБиХ, у периоду транзиције ту имовину потпуно легитимно и оправдано стекла", рекао је Тадић.

Тадић не види ни један разлог да Српска остане без те имовине, истичући да било какво рјешење које се налаже или нуди или које је извјесно не смије бити такво да РС престане бити титулар макар и једног квадратног метра имовине која је данас њена.

Он је нагласио да и питање располагања имовином треба бити функционално уређено, али да само располагање и управљање не смије бити такво да било ко, у име неког заједничког органа БиХ, може мимо воље РС да стави на располагање било коме војну или неку другу имовину, односно да је прода, трајно уступи и отуђи од РС.

"СДС је у том смислу спремна на споразум не само са коалиционим партнерима, него и са странкама на власти, јер сматрамо да је то заједничка брига и интерес свих грађана РС и ту не треба водити страначке политике, а поготово не оне које се додворавају међународним факторима", нагласио је Тадић.

Као предсједнички кандидат коалиције "Заједно за Републику Српску" на предстојећим изборима, Тадић је најавио да ће наредних мјесец дана провести у разговорима са грађанима, од Приједора до Требиња, како би сагледао идеје људи на основу којих ће урадити програм кандидата за предсједника РС за који очекује подршку.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog