Politika

Радмановић оспорава приватну Силајџићеву декларацију

Члан Предсједништва БиХ из Републике Српске Небојша Радмановић најавио је да ће оспорити, како је рекао, такозвану Истамбулску декларацију, коју су потписали предсједник Србије Борис Тадић, предсједавајући Предсједништва БиХ Харис Силајџић и турски предсједник Абдулах Гул.


Радмановић је нагласио да је Силајџић заједно са "својим" министром иностраних послова Свеном Алкалајем био у незваничној посјету Истамбулу и да није могао прихватити никакав документ у име БиХ, те да ће када дође у Предсједништво оспорити такозвану Истамбулску декларацију.

"Силајџић је био у незваничној посјету Истамбулу и, према томе, није могао прихватити никакав документ у име БиХ. За прихватање таквог документа и давање изјава у име БиХ потребна је одлука Предсједништва БиХ. Тако каже Анекс 4 Дејтонског мировног споразума и Устав БиХ", подсјетио је Радмановић на данашњој конференцији за новинаре у Бањој Луци.

Он је констатовао да је учешћем на састанку, прихватањем декларације и изјавама у име БиХ, Силајџић поново, по ко зна који пут, прекршио Устав БиХ, што БиХ доводи у веома тешку ситуацију.

Радмановић је оцијенио да Истамбулска декларација има низ непотребних ствари и да не зна шта она уопште значи, те због оваквих дешавања изразио забринутост за будућност БиХ и њен европски пут

"Када такозвана Истамбулска декларације дође у Предсједништво биће оспорена са моје стране", поручио је Радмановић и додао да је у уторак, 20. априла одржана сједница Предсједништва БиХ на којој није ни поменуто ово питање, иако је, како је нагласио, у агенцијским вијестима било наведено да је "овај историјски догађај плод вишемјесечних припрема".

Радмановић је рекао да предсједници Турске Абдулах Гул и Србије Борис Тадић врло добро знају односе у БиХ и Устав БиХ, као и да је за било какву одлуку потребан став трочланог Предсједништва БиХ и то консензусом.

"Да ли су они јуче имали прилику да се са тим упознају или нису ни питали, не знам, али то ствара још већи проблем у вези са одлучивањем у БиХ", оцијенио је члан Предсједништва БиХ из Српске.

Радмановић је рекао да није јасно зашто је јучерашњи сусрет иу Истамбулу добио тако претенциозан назив "балкански самит", јер Балкан има три чланице ЕУ, једну која то само што није постала и још пет земаља које су на путу ка ЕУ, укључујући и Турску.

"Од тих десет земаља, два предсједника су јуче била, претпостављам, легитимно и легално, а један незванично. И то се назива `балканским самитом`. У овом моменту није јасно зашто тако претенциозан назив, претпостављам да није случајно", рекао је Радмановића.

Он је рекао да је у самом садржају такозване Истамбулске декларације похваљен рад Савјета за провођење мира (ПИК), из чега се, како је нагласио, да закључити да је Турска сама похвалила свој рад, јер у БиХ нема јединствене оцјене о квалитетном раду ПИК-а, док Србија не би требало ни да даје оцјене о томе, јер не учествује у његовом раду.

Коментаришући најаву да ће Предсједништво БиХ, на челу са Силајџићем посјетити Београд, Радмановић је подсјетио да је таква одлука донесена прошле године.

"Дан прије одласка, два члана Предсједништва су отказала да иду и ја сам водио делегацију, на основу званичне једногласне одлуке и сматрам да је Предсједништво било у званичној посјети Србији прошле године", нагласио је Радмановић, додавши да се посјете државника не могу рјешавати преко ноћи и да се то неће ни десити у овом случају.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog