Politika

Састанак у Истамбулу

У Истамбулу се данас састају предсједник Србије, Борис Тадић и предсједавајући Предсједништва БиХ, Харис Силајџић.


Трећи учесник састанка је турски предсједник Абдулах Гул, али тешко је не уочити чињеницу да је његова улога да прије свега глуми домаћина.

Циљ састанка је, како је најављено, улагање напора да се учврсти мир и стабилност у региону.

Ово је први састанак представника Србије, БиХ и Турске на највишем нивоу од избијања оружаних сукоба у БиХ почетком деведесетих година прошлог вијека.

У међувремену, Борис Тадић је дао интервју Телевизији Ал Џазира. Тадић је говорио о ратним злочинима на простору бивше Југославије, о Србији која поштује територијални интегритет Босне и Херцеговине и о Косову и Метохији, подскетивши да његову независност никада неће признати земље попут Шпаније, Румуније, Словачке, Кипра.

"Примјер Кипра је то због чега Србија жели коначно рјешење за Косово, а не замрзнуту ситуацију у којој Косово никада неће постати чланица Уједињених нација, јер Србија то никада неће дозволити", рекао је Тадић.

Према његовим ријечима, резултате ријешења у политици никада не доноси ригидност, већ флексибилност.

Тадић је навео да је Србија спремна да сједне за преговарачки сто и постигне компромисно рјешење и додао да компромис није да Србија све изгуби, а да Албанци све добију.

"Наставићемо политику у правцу постизања компромиса, али политика око Косова и Метохије, у оквиру које бранимо наш интегритет и међународно право, не значи да ћемо одустати од чланства у ЕУ. Србија се тога никада неће одрећи, то је наш главни стратешки циљ", рекао је предсједник Србије.

Гул и Двутоглу: Мира и стабилности

Предсједник Турске Абдулах Гул изјавио је, уочи данашњег самита да је циљ овог састанка обезбјеђивање трајног мира и стабилности на Балкану.

„На самиту у Истанбулу ће се разговарати о новим корацима за успостављање трајног мира и стабилности у региону”, истакао је турски предсједник Гул у писаној изјави.

У раду данашњег састанка на врху учествоваће и министри спољних послова Ахмет Давутоглу, Вук Јеремић и Свен Алкалај, јавила је званична новинска агенција Анадолија.

О миру и стабилности које ће донијети састанак причао је и шеф турске дипломатије Ахмет Давутоглу у сриједу је новинарима у Бриселу.

„Самит у суботу у Истанбулу биће важан корак за Балкан и представићемо веома важну слику региона”, рекао је Давутоглу, послије састанка са европским комесаром за проширење Штефаном Филеом.

Он је рекао да ће „позитиван развој” у односима БиХ и Србије водити ка трајној стабилности Балкана и додао да је Турска региону одувек придавала велики значај.

Давутоглу и министар спољних послова Србије Вук Јеремић неколико пута су разговарали у последње време.

Посљедњи такав састанак је био у Београду у уторак, када су Тадић и Јеремић у одвојеним састанцима са Давутоглуом и министром иностраних послова Шпаније, Mигелом Анхелом Моратиносом разговарали, највише о предстојећој министарској конференцији у Сарајеву.

Мостар

Блиски сусрет Тадића и Силајџића десио се на недавном Сајму привреде у Мостару, гдје је Србија била земља партнер. Тај статус и гостовање предсједника Србије, није сметао да са говорнице Харис Силајџић упути провокације Србији, оптужујући је да опструише споразум између двије земље и наводећи примјер Илије Јуришића "који као невин човјек труне у затвору".

- Када више не можемо етнички да вас чистимо, онда могу да нас хапсе по свијету, сажетак је онога што је рекао Силајџић.

Силајџић је у овој изјави алудирао на хапшење Ејупа Ганића, бившег члана сепаратног предсједништва БиХ у току рата.

Као што је познато Тадић му ништа није одговорио, већ је поздравивши се са Силајџићем, на говорници причео о привреди, поменувши само да је за вријеме рата био психолог и да "није добро на сваком скупу окретати се прошлости, него да се треба гледати у будућност".

Турска на Балкану, Балкан Турској?

У прошлост или будућност гледала је и Турска када је у октобру политичку бару заталасао министар иностраних послова ове земље Ахмет Давутоглу, рекавши како су ''Отоманска стољећа Балкана успјешна прича и да их сада треба обновити''.

Давутоглуу се тада ''отeo'' низ изјава у којима заговара обнављање Отоманског Царства величајући његово насљеђе као најпозитивније раздобље, па саркастично примјећује да би, на примјер, Мехмед паша Соколовић био обични српски сељак да га Османлије нису одвеле.

Он је хвалио тада турску окупацију БиХ као чин ослобођења ових простора. 

Давутоглу је такође у свом предавању утврдио како Турска има право и интерес утицати на уређење односа на подручју Балкана, Кавказа и Средњег истока, како би заштитила своје историјско насљеђе и властиту сигурност. 

- Направит ћемо Балкан, Кавказ, Средњи исток, заједно с Турском, центром свјетске политике у будућности. То је циљ турске политике и ми ћемо то постићи - рекао је турски шеф дипломатије. 

Давутоглу је рекао да “у Турској има више Босанаца него у Босни, Албанаца више него у Албанији, Чечена и Абхаза више него у Чеченији и Абхазији”, зато што је то, како је рекао, отоманско насљеђе. 

- Ми желимо нову балканску регију утемељену на политичким вриједностима, економској међузависности и сарадњи и културној хармонији. То је био отомански Балкан. Ми ћемо обновити овај Балкан..

Да ли је, говорећи тада, мислио и већ знао за овај састанак данас?

Teк, oтад су турски званичници примјетно агилнији него раније, о чему највише говоре поменути многобројни састанци Јеремића и Давутоглуоа, а Давутоглу је мирило и завађене Санџаклије, те обећао аутопут кроз овај дио Србије.

Повезано:

Јеремић: За стабилност позови Турску

Неоосманизам: Упознати и разоткрити

Емил Влајки: Актуелна власт је дио разбојничког система

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog