Društvo

Комерцијализација Сребренице

Комерцијализација сребреничких жртава биће спријечена по цијену нереда какви су били у Сарајеву, упозорио је члан Одбора за обиљежавање 11. јула Ибран Мустафић.


Мустафић је указао на комерцијализацију сребреничке трагедије коју, према његовим ријечима, проводе бројни појединци и чланови удружења породица настрадалих сребреничких Бошњака и затражио враћање достојанства жртвама и Меморијалном центру у Поточарима као институцији.

"Професор Смаил Чекић из Гусиња већ годинама лијепо живи у Сарајеву и путује по свијету на рачун Сребренице, узимајући велике паре за организовање разних трибина и учешћа на конференцијама о сребреничком страдању, од којих само он има користи, а породице жртава појма немају шта он ради и прича по свијету зарађујући на нашој муци и несрећи", навео је Мустафић као примјер за своје тврдње.

Он је поновио да се "по цијену нереда" неће дозволити да се и ове године у поводу 11. јула организују разне конференције и трибине по БиХ и свијету без сагласности организационог одбора и породица настрадалих.

Ратни командир бошњачке полиције у Сребреници Хакија Мехољић рекао је на састанку Организационог одбора за обиљежавање 11. јула да жене из различитих удружења породица сребреничких жртава немају право, ни овлаштење да представљају све породице настрадалих и све Сребреничане.

"Ходају и брукају нас по свијету. Ишле су и у Хаг без знања и сагласности већине чланова породица погинулих којима и ја припадам. Тамо су се свађале, јер и ходају због личних интереса, а многе због угрожавања интереса међусобно не говоре", рекао је Мехољић синоћ на састанку коме су присуствовале и жене из неколико сребреничких шехидских удружења.

Мехољић, који је и предсједник СДП-а БиХ у Сребреници и члан ратног Предсједништва ове општине, додао је да се због иступа представница појединих удружења "његова дјеца стиде да кажу да су из Сребренице".

"На сребреничкој крви заустављен је рат у БиХ. Сребреница је продата да би Сарајево било кантон. Био сам у сребреничкој делегацији ратне 1993. године у Сарајеву на састанку са Алијом Изетбеговићем када смо одбили његов приједлог да се Сребреница жртвује за Вогошћу. Нажалост, то се десило 1995. године и наше жртве је неко наплатио, али доста је било наплаћивања трагедије", рекао је Мехољић.

Он је рекао да је потребно испричати праву истину о Сребреници, јер се зна шта се дешавало и у рату и послије рата и "ко је шта радио", наглашавајући да не треба манипулисати жртвама и вријеђати их.

"Оних 75 укопаних у Меморијални центар који нису погинули при паду Сребренице треба да буду сахрањени на другу, одговарајућу локацију у непосредној близини, а имена људи за које је утврђено да су живи, а уписани су на зид настрадалих, треба избрисати са списка", сматра Мехољић.

Он је додао да се не смије скрнавити значај Меморијалног центра који је резултат тадашње политике међународне заједнице.

"Сада неко зарађује на сребреничкој несрећи и то треба онемогућити и прекинути", додао је Мехољић.

У Меморијалном центру у Поточарима до сада је обављено девет укопа и укупно је сахрањено 3 749 настрадалих Бошњака, међу којима и 75 који су настрадали прије јула 1995. године.

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog