Republika Srpska

Ваздушни саобраћај скоро потпуно нормализован

ЛОНДОН – Ваздушни саобраћај изнад Европе требало би у току дана да буде потпуно нормализован, саопштила је данас европска агенција за авио-саобраћај Евроконтрол.


Ваздухопловне компаније успоставиле су скоро потпуни ред летења, послије недељу дана забране летова због облака вулканског пепела, насталог због ерупције вулкана на Исланду.

Аустралијски авио-превозник „Квантас” је, ипак, због новог облака вулканске прашине био приморан да откаже један лет из Лондона и да одложи други на 11 сати, што је разбјеснило путнике, јавио је Би-Би-Си.

Њемачки авио-превозник „Луфтханза” најавио је да ће од данас летити пуним капацитетом и да планира око 1.800 летова, послије јучерашњих 700.

Авиони компаније „Ер Франс” на дугим линијама нормално лете, а од јутрос пуним капацитетом функционише и аеродром „Шарл де Гол”, код Париза.

Евроконтрол је саопштио да је јуче обављено 80 одсто редовних летова, односно око 22.500 летова, подсјетиле су агенције.

На најпрометнијем европском аеродрому, лондонском „Хитроу”, јуче је обновљено 90 одсто редовних летова и привремено су дозвољена ноћна слијетања.

Трансатлантски летови, такође, су враћени на уобичајен ниво и јуче је у Европу слетило 338 авиона.

Аеродроми од јуче углавном нормално раде у Аустрији, Белгији, Босни и Херцеговини, Бугарској, Чешкој, Данској, Естонији, Мађарској, Ирској, Италији, Летонији, Луксембургу, Молдавији, Црној Гори, Холандији, Норвешкој, Пољској, Румунији, Словачкој, Словенији, Шпанији, Шведској, Швајцарској, Турској, Украјини и Русији.

Десетине хиљада путника је, међутим, и даље заглављено на аеродромима и по хотелима широм свијета.

Авиопревозници тврде да су у посљедњих седам дана изгубили око 1,7 милијарди долара и најављују да ће тражити одштету од влада.

Британски министар саобраћаја, Ендру Адонис, изјавио је да су агенције надлежне за безбиједност летова биле исувише опрезне.

Стручњаци, међутим, сматрају да надлежне агенције нису имале избора осим да забране летове прије него што су сакупиле више података о облаку вулканског пепела.

У међувремену, ерупција вулкана на Исланду још траје, али стручњаци кажу да вулкан избацује мање пепела у атмосферу и да се облак прашине спустио на висину испод 20.000 стопа.

Авио-саобраћај у Европи је био у вишедневном прекиду од 14. априла када је послије 200 година прорадио вулкан Ејафјалајокул, на Исланду, из чијег је гротла избачена велика количина пепела дима и паре у висину до 11 километара. Облаци опасни за летове задржали су се на висинама гдје су ваздушни коридори.

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog