Republika Srpska
Грчка криза и даље притишће ЕУ
ЛОНДОН – Дужничка криза у Грчкој је и данас дјеловала депресивно на тржиште акција у Европи , док је на валутним берзама курс евра додатно „срозан” према главном конкуренту долару.
Негативна промјена на континенталном тржишту акција се догодила упркос извјештајима да су јутрос почели преговори Грчке са представницима Европске уније и Међународног монетарног фонда о могућном зајму Атини, у вриједности од 40 до 45 милијарди евра, да би пребродила тешку финансијску кризу.
Паневропски индекс акција ФТСЕурофирст 300, којим се исказује вриједност дионица најлукративнијих континенталних компанија, опао је током преподневне трговине 0,6 одсто, на 1.097,04 поена, након што је јуче напредовао 1,4 процента.
Индекс ФТСЕурофирст 300 је, међутим, увећан, према подацима британске агенције, око 70 одсто у односу на март прошле године када је био на рекордно ниском нивоу.
„Тржиште је (данас) изгледало врло уморно”, оцијенио је данашња збивања на европским ефектним берзама аналитичар компаније „ЕТX капитал” Маној Ладва.
Он је указао да је депресивна тенденција на европским берзама наступила иако су многе велике свјетске компаније, укључујући и америчке корпорације и банке, објавиле да су успешно пословале током протеклог тромјесечја.
Данашњи извјештаји са водећих тржишта акција у Азијско - пацифичком региону указују да су тамошњи индекси дионица углавном расли, након што је претходно саопштено да су велике америчке и јапанске технолошке компаније - „Епл” и „Елпида мемори” - имале у протеклом кварталу позитивне пословне резултате.
Опадајући курс евра није само посљедица дужничке кризе која већ мјесецима потреса Грчку, већ и проблематичке финансијске ситуације у другим чланицама зоне евра, објашњава економиста компаније „Берклиз капитал” Дејвид Форестер.
„Процјене да ће Грчка из пореских прихода моћи да у наредном периоду сервисира дугове који ће настати као резултат предвиђених страних зајмова су претјерано оптимистичне и то може постати нови баласт за евро”, упозорава Форестер.