Politika
ОХР: Поново негирање геноцида
САРАЈЕВО - ОХР сматра да закључци Владе Републике Српске представљају "још један нечувен покушај порицања геноцида који се догодио у Сребреници намјерним искривљавањем утврђених историјских и правних чињеница и представљањем погрешних и лажних информација са намјером да се сакрије истина".
"Иако је увијек било потврђених екстремиста који су покушавали да оспоре геноцид, ништа не може промијенити чињенице о догађајима у Сребреници у јулу 1995. године. Закључци садашње Владе РС, под вођством СНСД-а, дискредитују РС како у земљи тако и изван ње", Влада РС јуче је одржала тематску сједницу након које је истакнуто да Влада нема намјеру да оспори чињеницу да се у Сребреници догодио злочин, који је масовно погубљење проузроковано операцијама у том времену, али изражава потребу да се утврди тачно чињенично стање и истина о Сребреници.
Из ОХР-а наводе да закључци показују "самовољно и бешћутно омаловажавање утицаја који су догађаји у Сребреници имали на животе преживјелих чланова породица", те обавезе РС према Европској и Конвенцији о геноциду, као и одговорности према Анексу седам Дејтона и процесу тражења лица која се још воде као нестала.
"Изражавајући сумње у резултате извјештаја Комисије РС за догађаје у Сребреници, Влада поново доводи РС у позицију да не поступа у складу са захтјевом из обавезујуће одлуке Дома за људска права. Одбацивањем одлука и чињеница које су утврдили Међународни суд правде и Хашки трибунал да је оно што се догодило у Сребреници био геноцид, РС поново одбацује владавину права", сматрају у ОХР-у.
ОХР тврди да су лажни наводи о "покушајима да се број жртава повећа покопавањем чланова породица" у Меморијалном центру Сребреница - Поточари.
"Позивањем на наводни списак са 35 000 лица, које су биле жртве етничког чишћења паралелно са убијањима, Влада РС на неки начин побија чињеницу да су посмртни остаци 6 414 жртава већ несумњиво идентификовани док још посмртних остатака нађених у масовним гробницама чека на идентификацију. Ово је, како неумјесно, тако и увредљиво", додаје се у саопштењу.
У ОХР-у истичу да одбијањем да именује представника у Фондацију "Меморијални центар Сребреница-Поточари", РС намјерно одбацује сваку прилику да учествује у доношењу одлука у Фондацији и проналажењу рјешења која иду ка помирењу у БиХ.
"Не може постојати политичко, правно или морално оправдање за закључке Владе РС о Сребреници од 19. априла којима се оспорава геноцид. Влада РС треба поново размотрити закључке и прикључити се чињеницама и законским захтјевима и дјеловати у складу са тим, а не наносити емоционални бол преживјелима, искривљавати историју и уништавати јавни имиџ земље", наводи ОХР у саопштењу.
На јучерашњој сједници Владе РС усвојена је Информација Републичког центра за истраживање ратних злочина о Извјештају Комисије за Сребреницу са освртом на информације неких невладиних организација.
Премијер РС Милорад Додик рекао је послије сједнице да Влада РС путем ове информације има намјеру да утврди обавезе и ојача капацитет Републичког центра за истраживање ратних злочина који би се перманенто бавио овим питањем и дошао до коначних чињеница које се односе на Сребреницу.
"Чињеница је да списак који је утврдила Комисија за Сребреницу није био везан за чињенично стање нити је могао да буде тачан , што говори о потреби да власти и различите институције у РС с времена на вријеме то питање ставе на дневни ред како би се утврдило чињенично стање догађаја у Сребреници", истакао је премијер Додик.
Додик је рекао да је Влада у вези са тим извјештајем усвојила одређене закључке, који се односе на то да Влада РС не негира чињеницу да се у Сребреници десио злочин, али да изражава потребу да се утврди тачно чињенично стање и истина.
Према његовим ријечима, Влада РС констатује да истина није могла да се утврди кроз познати извјештај Комисије за Сребреницу, јер је у то вријеме бивши високи представник у БиХ Педи Ешдаун вршио огроман притисак и пријетње члановима комисије тако да је изостала објективност.
"Комисија за Сребреницу није имала карактер судске комисије нити је могла да доноси коначне пресуде, али одлука Дома за људска права БиХ која је стављена као обавеза РС на неки начин се мора у континуитету проводити", нагласио је Додик.