Društvo

Процес Ганићу мора бити окончан до половине јула

ЛОНДОН - На данашњем рочишту пред Судом за екстрадиције у Лондону за вођење поступка против бившег члана ратног Предсједништва БиХ Ејупа Ганића одређен је судија Тимоти Воркмен, који је најавио да процес мора бити завршен до половине јула.


Према ријечима Дамира Арнаута, члана Ганићевог адвокатског тима, Воркмен је најавио да се овај судски процес мора завршити до половине јула, када он одлази у пензију.

Арнаут је федералним медијима рекао да је на данашњем рочишту одређен судија којег је и тражио Ганићев адвокатски тим, док је српска страна покушала избјећи његов избор.

"Ријеч је о Тимотију Воркману, који је најискуснији судија на овом суду, са посебно богатим искуством у процесима екстрадиције. Судија Воркман одлази у пензију 15. јула, те је истакао да се овај процес мора до тада завршити што нам даје пуно јаснију слику о временским роковима", каже Арнаут, који је и правни савјетник предсједавјућег Предсједништва БиХ Хариса Силајџића.

Арнаут је потврдио да су данас одређени и датуми за подношење аргумената и наредних рочишта.

Према његовим ријечима, одбрана до 18. маја треба да поднесе сву документацију, аргументацију, као и писане исказе свједока, а Србија, односно енглеско Тужилаштво, до 15. јуна треба да одговори на поднеске одбране.

Он је додао да рочиште о овим поднесцима почиње 5. јула и да ће трајати пет дана.

Арнаут наводи да ће, Ганићев тим, осим овог процеса у меритуму, водити и паралелни поступак о надлежности Србије да тражи екстрадицију за наведена дјела, те да ће до 21. маја морати доставити аргументе у том процесу, док тужилаштво до 28. маја треба да одговори на ту аргументацију.

"Рочиште о тим поднесцима биће одржано 11. јуна. Ми се надамо да ћемо већ тада добити овај поступак на основу тих аргумената, али и уколико се то не деси то ни у ком смислу не утиче на претходни процес у меритуму", рекао је Арнаут.

Ганић је 1. марта ухапшен на лондонском аеродрому Хитроу по потјерници Интерпола Србије, а десет дана касније пуштен је из екстрадиционог притвора уз кауцију од 300.000 фунти и забрану напуштања Велике Британије до одлуке о екстрадицији.

Правосуђе Србије Ганића терети за ратни злочин у Добровољачкој улици у Сарајеву 1992. године када су у колони ЈНА, која се по договору повлачила из града, убијена 42 војника, рањено 73, а заробљено 215 војника.

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog