Društvo
Вехабије се селе у Санџак?
БЕЧ - Дјеловање власти у БиХ против муслимански екстремиста допринијело је да је БиХ изгубила на значају као центар за милитантне вехабије, па се, и из Аустрије, екстремна исламистичка сцена сели у Санџак, оцијењује данас бечки дневник „Пресе”.
Лист указује да се, према дугогодишњим посматрачима муслиманске фундаменталистичке сцене из Сарајева, у протеклој деценији веома често дешавало да је међу аутомобилима у центрима вехабија у БиХ било много са ознакама из Аустрије.
У Сарајеву се организовала и читава екстремистичка сцена Аустрије и већег дијела Њемачке, и у том граду сједили су, годинама без икаквих проблема, најважнији људи- везе за хоџе и организације у њемачком говорном подручју, додаје дневник, истичући да је овај град коришћен као центар за снабдијевање новцем и подршком.
Међутим, од почетка године босанске власти кренуле су оштро против екстремиста, а један од разлога за то, према посматрачима, јесте жеља БиХ да дође до визне либерализације, констатује „Пресе” подсјећајући на акције против исламиста у Горњој Маочи.
Локални медији су данима, послије полицијске акције, спекулисали о везама исламиста Горње Маоче ка Аустрији, а у Сарајеву је у више наврата тврђено да новац долази из Беча, конкретно је један хоџа из 12.бечког округа скупљао новац, додаје дневник.
Међутим, наводи бечки лист, аустријске власти о томе не знају наводно ништа, а и надлежне установе те верзије нису потврдиле, изузев да су постојали контакти.
Контакти немилитантних покрета вехабија Аустрије и БиХ су традиционално веома тијесни, а у обје земље присталице могу да рачунају на финансијску подршку Саудијске Арабије, тврди „Пресе”.
Лист указује да Саудијска Арабија помоћ исламистичким групама у БиХ пружа још из времена рата 1992. до 19995. и да је и тада, наводно, новац долазио из Аустрије, и то преко „Third World Relief Agency” (TWRA) из Беча.
Један Суданац је тада финансијску помоћ из земаља као што је Саудијска Арабија прослијеђивао муслиманским борцима у БиХ. Он је 1994. протјеран из Аустрије, а TWRA више не постоји у Бечу, наводи аустријски дневник.
Око 1.000 муџахедина, добровољаца из арапских држава, борило се за вријеме рата у БиХ, а Бошњаци су ту помоћ радо прихватили, подсјећа „Пресе”.
Након рата тај савез је пропао, а већина добровољаца је морала да напусти земљу, изузев оних који су се оженили босанским женама и могли да остану, а уз саудијску помоћ почели да мисионирају.
Све чешћи наступ екстремистичке мањине доводио је годинама до културне борбе међу босанским муслиманима, тврди „Пресе”, указујући да већи дио његује традиционалну, умјерену варијанту ислама.
Због новог, „тврдог” курса босанских власти, према оцјенама посматрача, екстремна исламистичка сцена сели се у Санџак, навео је бечки лист.