Politika

Кошарац тражи пуну истину за Сребренцу

БАЊА ЛУКА - Република Српска не жели да негира догађаје у Сребреници, већ жели да се дође до потпуне истине о тим догађајима, рекао је шеф Тима за координацију активности истраживања ратних злочина и тражење несталих лица Владе РС Сташа Кошарац.


"Српска не негира догађаје у Сребреници, али морамо бити свјесни чињенице да у јавности РС и БиХ у посљедње вријеме има пуно података који доводе у сумњу све преводе извјештаја Комисије за Сребреницу", рекао је Кошарац на конференцији за новинаре након тематске сједнице Владе РС на којој је усвојена Информација Републичког центра за истраживање ратних злочина о Извјештају Комисије за Сребреницу са освртом на информације неких невладиних организација.

Он је навео да је у извјештају Комисије за Сребреницу констатовано да је пријављен нестанак 7 806 лица, а да је касније, користећи се разном врстом превода, направљено да је то коначан број и да су то жртве догађаја у Сребреници у јулу 1995. године, истичући да све више информација у посљедње вријеме указује да то није тачно.

Према његовим ријечима, Општински штаб Цивиле заштите Сребреница је у јануару 1995. године изнио податак да је тада у Сребреници живио 36 051 становник, од којих 19 566 мушкараца и 16 639 жена, да би приликом изласка у Тузлу рађена нека врста пописа гдје је приказано да је са 4. августом 1995. године из Сребренице изашло 35 362 становника.

"То говори о одређеним проблемима који се односе на манипулацију бројем жртава и догађајем у јулу 1995. године", истакао је Кошарац.

Он је рекао да је Међуанародна комисија за нестала лица, која је суоснивач Института за нестала лица БиХ, извршила 13 000 идентификација, од чега се 6 414 односи на догађаје у јулу 1995. године.

"Од Истраживачко документационог центра из Сарајева имамо информације да је страдало 8 460 Бошњака, од којих је 4 062 убијено, а 4 398 се води као нестали, док је у информацији Међународног комитета црвеног крста који је достављен Институту за нестала лица БиХ наведено 3 860 лица", нагласио је Кошарац.

Он је рекао да ови различити подаци, дефинитивно, показују да постоји потреба да се отвори квалитетан процес истраживања и доказивања коначне истине о догађајима у Сребреници.

"Желимо на бази аргумената да утврдимо коначну истину о догађајима у Сребреници и околини од 1992. до 1995. године, без обзира на етничку припадност жртава", истакао је Кошарац.

Он је рекао да је у сребреничкој регији страдало 3 262 Срба, од чега су 73 одсто цивилне жртве рата, док је 800 српске дјеце остало без једног или оба родитеља.

"РС има националну и моралну одговорност да на основу свих доказа отворимо процес утврђивања коначне истине о страдању у и око Сребренице у овом периоду без обзира на етничку припадност", нагласио је Кошарац.

Он је додао да на Спомен-зиду у Поточарима стоји да су у Сребреници страдала 8 372 Бошњака, а до сада их је укопано 3 749.

"У БиХ смо сви суочени са проблемом да се тамо укопавају не само жртве из јула 1995. године, већ и бошњачке жртве из Сребренице, Власенице, Милића и других мјеста, што довољно усложњава ситуацију у откривању истине о Сребреници", истакао је Кошарац.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog