Društvo

Хрватска: Државни врх у Јасеновцу

Код споменика Цвијет у Спомен-подручју Јасеновац данас ће у организацији власти Хрватске бити одржана комеморативна свечаност поводом обиљежавања 65 година од пробоја логораша из злогласног усташког логора у Јасеновцу.


Преживјелим логорашима и члановима породица логораша концентрационог логора у Јасеновцу и бројним посјетиоцима Спомен подручја обратиће се предсједник Хрватске Иво Јосиповић, предсједник Сабора Лука Бебић, премијер Јадранка Косор, бивши хрватски предсједник Стјепан Месић, представник заточеника јасеновачког логора Рефик Пискавица и предсједник Савјета Спомен подручја Јасеновац Катица Седмак.

Прошле недјеља у Спомен подручју Доња Градина служен је парастос и помен жртавама усташког злочина геноцида, а скупу поводом 65 година од пробоја логораша у Јасеновцу присуствовали су члан Предсједништва БиХ из Републике Српске Небојша Радмановић, предсједник РС Рајко Кузмановић, премијер РС Милорад Додик, предсједник Србије Борис Тадић и министар просвјете Србије Жарко Обрадовић.

На дан пробоја, 22. априла 1945. године, у логору је било 1.073 логораша. Њих 600 је кренуло у пробој, а до слободе их је дошао само 1.070. Преостали логораши, који због немоћи и болести нису учествовали у пробоју, убијени су или спаљени заједно са логорским објектима.

Истог дана, прије 65 година, почео је и пробој заточеника Кожаре, дијела логора у самом Јасеновцу. Од 167 заточеника њих 11 преживјело је пробој.

Међународна комисија за истину о јасеновачком систему хрватских концентрационих логора за истребљење Срба, Јевреја и Рома закључила је у априлу прошле године да су Хрвати успјели да у Јасеновцу и Доњој Градини убију више од 700.000 Срба, 23.000 Јевреја и око 80.000 Рома.

Логор у Доњој Градини налазио се у БиХ, преко пута Јасеновца, одмах иза ушћа ријеке Уне у Саву и формиран је 1941. године.

Градина и није била логор у правом смислу те ријечи, већ само масовно јасеновачко стратиште, тј. "прихватни логор" док усташе не ликвидирају многобројно српско становништво доведено из БиХ и других крајева злогласне НДХ.

Према неким процјенама, у Градини је убијено и закопано више од 360.000 људи, претежно Срба. У концентрационом логору Јасеновац усташе су у Другом свјетском рату убиле више од 700.000 Срба, Јевреја и Рома.

НДХ је била једина савезница Сила Осовине, у Другом свјетском рату, која је организовала и специјалне логоре за дјецу. У њима је било заточено око 33.000 малишана, а само у систему логора Јасеновац убијено је 19.432 дјеце, узраста од неколико мјесеци до 14 година.

За злочин геноцида у НДХ Анти Павелићу никад није суђено, чак ни у одсуству, а министар полиције НДХ Андрија Артуковић и управник Јасеновца Динко Шакић, који су се до дубоке старости успјешно скривали са друге стране Атлантика, осуђени су у Хрватској 1986. односно 1989. године за ратни злочин против цивилног становништва.

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog