Društvo
Хаг прозива Хрватску због Мерчепа
ХАГ - Хашки трибунал подсјећа Хрватску да јој је доставио довољно матријала за наставак истраге против Томислава Мерчепа, који се сумњичи за ратне злочине против Срба.
Хрватска је добила довољно доказног материјала да може да настави истрагу против Томислава Мерчепа, који се сумњичи за ратни злочин против Срба, изјавио је замјеник шефа процесног одјељења Хашког тужилаштва Боб Рајд.
Рајд је истакао да је прије двије седмице Хашки суд упутио писмо Хрватској са захтјевом за одговор у којој је фази тај случај, пренио је Јутарњи лист.
Мерчепа, јавност, невладине организације и Хашки трибунал отворено прозивају за учешће у ратним злочинима над Србима у Загребу, Вуковару, Пакрачкој пољани и Госпићу, али против њега у Хрватској није покренут поступак.
Државни тужилац Младен Бајић демантовао је, у изјави за Јутарњи лист, Рејдову изјаву, истичући да тужилаштво "до данас није добило никакав увид о предмету који помиње Рајд".
"Његова изјава је нетачна, а то смо установили и у разговору с представницима суда", рекао је Бајић.
Досије из истраге о злочинима које су починиле јединице у жаргону назване "Мерчеповци" означен је као предмет Б категорије и носи кодни назив "Атлантис".
Тај предмет је у Хрватској дјелимично реализован у оптужници против Дамира Куфнера и петорице припадника Хрватске војске због убиства најмање 16 српских цивила близу Пакраца. Врховни суд недавно је укинуо осуђујућу првостепену пресуду Жупанијског суда у Пожеги, а као разлог је навео правно упитан статус свједочења које су прикупили хашки истражитељи.
Остали материјали, које су у предмету "Атлантис" прикупили хашки истражитељи, а у којима се помиње и улога самог Мерчепа, предмет су криминалистичке обраде коју је наложило државно тужилаштво. Рајдова изјава тумачи се и као притисак којим се тражи убрзање истраге око Мерчепа.
Недуго пошто је новинарима, из извора хашког тужилаштва, речено да је хрватском државном тужилаштву послато писмо у коме се тражи изјашњавање око случаја, портпарол суда демантовао постојање таквог писма.
Сматра се да је јединица МУП-а Хрватске, под Мерчеповом командом, учествовала у ликвидацијама најмање 20 српских цивила, прије борби за Вуковар у љето и јесен 1991. године.
Ову јединицу окривљују и за формирање логора на Загребачком велесајму и у Пакрачкој Пољани, у које су одвођени Срби. Припадници Мерчепове познати су и по убиству троје чланова загребачке породице Зец, међу којима и дванаестогодишњу Александру, али су због наводне процедуралне грешке пуштени, иако су признали злочин.