Društvo
Вукчевић: Некима је сметало и моје присуство
САРАЈЕВО – Српски тужилац за ратне злочине Владимир Вукчевић изјавио је данас да је рочиште о изручењу члана ратног Предсједништва БиХ Ејупа Ганића осумњиченог за напад на припаднике ЈНА у Сарајеву 1992. године одложено на захтјев Ганићеве одбране.
У Лондону је данас одржано прво рочиште по захтјеву Србије за изручење Ејупа Ганића, а тужилац Вукчевић рекао је у телефонској изјави агенцији Бета да је задовољан првим наступом лондонског тужиоца који заступа захтјев Србије за екстрадицију Ганића.
"Овдје се не ради о некој конкурентности захтјева за екстрадицију. Постоји само наш захтјев за екстрадицију а не постоји захтјев Босне и Херцеговине. Босанска страна тражи одбацивање захтјева Србије за екстрадицију Ганића, што ја тумачим тако да они и неће да му суде", рекао је Вукчевић.
Он је указао да би захтјев БиХ за екстрадицију као и захтјев Србије, морао да садржи елементе из којих произилази да би му и они судили, али да, како је истакао, тога нема.
Вукчевић је навео да је на данашњем рочишту лондонски тужилац који заступа захтхев Србије изнио аргументе "на прагматичан начин" и да је босанска страна, када је добила ријеч, била, по његовој оцјени, затечена.
"У недостаку аргмената почели су дисквалификацијама, позивајући се на то да нисмо изручили Ратка Младића, да на тај начин другим средствима поново судимо жртвама БиХ, помажемо (Радовану) Караџићу у његовој одбрани. Сметало им је чак и моје присуство у судници говорећи да је то политички притисак на енглески суд", казао је Вукчевић.
Он је додао да након рочишта које је заказано за 20. април, иду значајнија рочишта на којима ће се одлучивати о отварању екстрадиоционог поступка.
Ганић је ухапшен 1. марта на аеродрому Хитроу у Лондону на основу потјернице коју је за њим и још 18 особа из БиХ, Србија расписала због напада на колону ЈНА у Сарајеву, 3. маја 1992. године.
Српски правосудни органи покренули су истрагу против Ганића децембра 2008. године због сумње да је непосредно, заједно с другим лицима, супротно споразуму о мирном повлачењу јединица ЈНА из БиХ, издао наређења за нападе на објекте ЈНА у Сарајеву - војну болницу, Дом ЈНА, колону санитетских возила и војну колону у Добровољачкој улици.