Politika
Србија: Опозиција предала потписе, Цветковићу свеједно
Београд -- Представници СНС-а, НС-а и ДСС-а предали су премијеру Србије Мирку Цветковићу потписе грађана који траже ванредне парламентарне изборе.
Потписе су предали лидери Српске напредне странке и Нове Србије Томислав Николић и Велимир Илић, као и потпредсједник Демократске странке Србије Ненад Поповић.
Николић је послије састанка изјавио да Влада не прихвата захтјеве СНС-а, ДСС-а и НС-а за расписивање ванредних парламентарних избора и да ће те три партије наставити акцију "која ће довести до рушења владе".
Томислав Николић каже да није задовољан одговором премијера о успјесима у раду владе, јер то "не одговора реалном стању ствари".
"То је био разговор глувих", оцијенио је Николић, који је пренио да је предсједник владе казао да су испуњена три од четири циља владе - борба против криминала, очување територијалног интегритета и суверенитета, европске интеграције, али да није у потпуности испуњен пораст стандарда живота грађана.
Лидер напредњака је казао да су они изнијели своје виђење ситуације у Србији, а да им је премијер рекао да сматра да нису у праву, да је економски опоравак већ евидентан, да је Србија изашла из кризе и одбацио сваку примједбу на рад министара.
Он је казао да су потписе предали Влади Србије јер је то "уставна адреса" за расписивање избора, али да се "зна да о томе све решава Борис Тадић" и поручио да ће се наставити акције "које ће довести до рушења владе, само што то неће, нити сме, личити на 5. октобар".
Одговарајући на питања новинара зашто лидер ДСС -а Војислав Коштуница није присутан, Николић је казао да је у име ДСС-а присутан Поповић, да је то за њега ДСС и да је свеједно за кога та странка "мисли да треба да је води овде данас".
Предсједник Владе Србије Мирко Цветковић изјавио је да ванредни избори не би допринијели стабилизацији прилика у земљи, саопштено је из Владе Србије.
"Ванредни избори не би допринели стабилизацији прилика у земљи. Садашња ситуација је додатни стимуланс за Владу да и даље интензивно ради на реализацији постављених циљева. Влада озбиљно схвата све примедбе и отворена је за консултације са представницима опозиционих странака како би се побољшало стање у друштву и економији земље", нагласио је премијер Србије.
Како је навео, Влада је испунила највећи дио постављених циљева када је у питању европски пут Србије, очување територијалног интегритета и суверенитета и борба против криминала.
"Мере против економске кризе су сачувале српску економију од најгорег сценарија и предстоји нам велики посао на озбиљном опоравку привреде за шта је потребан стабилан политички амбијент", оценио је премијер.
Он је истакао да се суштински дијалог измедју власти и опозиције води у Скупштини Србије и да је парламент главно мјесто гдје власт и опозиција треба да расправљају о питањима важним за развој Србије.