Društvo

Доња Градина: Истина највећа жртва

У Спомен подручју Доња Градина у Републици Српској (РС), на гробном месту „Храстови”, владика бањолучки Јефрем данас је служио парастос поводом обележавања 65 година од пробоја логораша из усташког логора Јасеновац.


На истом мјесту данас су упућене молитве јеврејске и ромске заједнице за невино страдале јасеновачке жртве.

Парастосу су присуствовали највиши званичници РС и БиХ, предсједник Србије Борис Тадић, представници међународних институција у БиХ, борачких удружења и удружења логораша, чланови породица заробљених и несталих бораца и цивила, вјерских заједница, као и више хиљада грађана.

Претходно су вијенце на гробном месту „Тополе” положили предсједник Србије Борис Тадић и министар просвјете у Влади Србијр, Жарко Обрадовић, предсједник РС Рајко Кузмановић, предсједник Народне скупштине РС Игор Радојичић, премијер РС Милорад Додик и руски амбасадор у БиХ Александар Боцан Харченко.

Вијенце су положлили и српски члан Предсједништва БиХ Небојша Радмановић, предсједавајући Савјета министара БиХ Никола Шпирић, министар иностраних послова БиХ Свен Алкалај, као и велики број делегација.

Комеморацији у Доњој Градини присуствовала је и делегација Исламске заједнице коју је предводио бањолучки муфтија Етхем Чамџић.

Премијер РС Милорад Додик изјавио је у Доњој Градини да је „одсуство истине онемогућило суд и правду, а недостатак суда и правде помирење”, истичући да је „крвник остао крвник, а жртва је остала жртва упркос деценијама прећуткиване истине о овом стратишту и насилног заборава у име некадашњег југословенског друштва”.

„Жртве усташког геноцида у Јасеновцу, Доњој Грдаини, Пребиловцима, као и остале жртве усташке НДХ проглашаване су жртвама фашизма без вјере и националности и тако се десило да је истина постала највећа жртва Јасеновца”, нагласио је Додик.

Премијер РС још је навео да сви народи „имају жртве, али сви имају и злочинце”, поручујући да утвђивањем истине и кроз правична суђења, без политизације, треба јасно утврдити ко су злочинци, а ко су жртве, како се не би поновиле грешке из прошлости.

„Ниједан злочинац и ниједан злочин не могу наћи уточиште, а све жртве и њихове породице код испуњења правде треба да нађу какву такву утеху”, казао је Додик.

Поручио је да се злочин и злочинци не могу крити иза српског народа, али да исто тако очекује да и остали политичари пошаљу јасну поруку припадницима свог народа, одговорним за злочине над Србима, да се не могу крити иза бошњачког или хрватског народа.

„Ако заједно разобличимо зло и назовемо га правим именом, имамо шансу да нам се прошлост не понови и да заједно поручимо да је злочинац губитник, ма ко он био и ма како се звао”, нагласио је премијер РС.

Додик је поручио да ће РС ускоро иницирати да се Јасеновац и Доња Градина означе као мјеста на којима је почињен геноцид, као и доношење декларације о осуди тог геноцида.

Логор Доња Градина налазио се на територији БиХ, преко пута Јасеновца, и формиран је 1941. године.

Према процјенама, у Доњој Градини убијено је више од 360 хиљада људи, углавном Срба.

Тадић позвао на помирење

Предскедник Србије Борис Тадић позвао је данас на помирење међу народима на простору бивше Југославије, упркос страшним жртвама које су се десиле.

„Схватам да упркос свим страшним жртвама које смо доживљавали, ипак морамо пронаћи снаге за помирење и то је порука коју данас хоћу да упутим из Бање Луке, Републике Српске и БиХ, као што је упућујем из Београда”, казао је Тадић новинарима.

Он је истакао да су Срби, Јевреји и Роми уједињени заједничком јасеновачком трагедијом, али да морају наћи снаге за помирење са осталим народима.

„Долазио сам више пута на ово стратиште (Доња Градина) и ово је тежак дан за наш народ и тренутак у којем смо уједињени са јеврејским и ромским народом у тој нашој заједничкој несрећи”, казао је Тадић поводом обиљежавања 65 година од пробоја јасеновачких логораша.

Он је нагласио да је ово за њега лично веома тежак дан, јер су његов дјед и чланови породице прошли јасеновачку голготу.

Предсједник Србије поручио је да из свега треба пронаћи поруку за суживот и добросусједске односе, као и одговоре на искушења којих ће бити како будућим генерацијама не би остала слична трагична искуства.

Тадић је истакао да је управо због тога током недавних разговора са хрватским предсједником Ивом Јосиповићем оцијенио да се коначно стварају прилике за квалитетан искорак у српско-хрватским односима.

Он је изразио увјерење да ће тако нешто бити могуће и када је у питању бошњачка политичка елита.

Тадић је даље поручио да Србија ни по коју цијену неће одустати од принципа да припадници других народа, који су починили злочине над Србима, изађу пред лице правде, додајући да Србија води принципијелну политику према којој сви који су починили злочине за њих морају одговарати, без обзира на националну припадност.

„Ако је Србија била у стању да због оптужби које су имале међународну верификацију ухапси и изручи двојицу предсједника, од којих је један ослобођен, онда и сви остали морају да имају ту снагу и одговорност”, поручио је он.

То је једина претпоставка која може довести до помирења међу овдашњим народима, додао је предсједник Србије.

Taдић: У Тврдош са Додиком, у Мостар са Јосиповићем

Владика захумско-херцеговачки Григорије изјавио је данас да је посјета предсједника Србије Бориса Тадића Херцеговини веома важна и да има вишеструки значај.

„За нас је ово велика радост јер нам у посјету први пут долази предсједник Србије, што значи да нас Србија не заборавља”, рекао је владика Григорије новинарима.

Предсједник Србије сутра ће посетити манастир Тврдош и Требиње, а у уторак ће боравити у Мостару.

Владика Григорије рекао је да би Тадић у Мостару требало да се сретне са хрватским предсједником Ивом Јосиповићем.

Он је навео да ће Тадић посјетити Требиње и Тврдош у друштву премијера РС Милорада Додика, а да ће им домаћин бити Епархија захумско-херцеговачка.

Прије Требиња, како је најављено, Тадић ће посјетити општину Љубиње.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog