Društvo

Синдикат у штрајк, Влада у плочу

Влада Српске супроставиће се свим расположивим законским мјерама штрајку упозорења радника у РС, који је Генерално вијеће Савеза синдикатанајавило за 12. Мај, од 10.00 до 11.00 часова.


Штрајк упозорења биће одржан због, како наводе из синдиката, тешког материјално-социјалног положаја радника у РС које је узроковао велики број посодаваца кршећи основна радничка и синдикална права.

Генерално вијеће именовало је Штрајкачки одбор од 17 чланова који чине сви предсједници гранских синдиката, а предсједница Штрајкачког одбора је предсједник Савеза синдиката Ранка Мишић.

„Генерално вијеће Савеза синдиката РС захтијева од социјалних партнера, и то Владе РС и Уније удружења послодаваца РС, континуиран социјални дијалог са циљем испуњења синдикалних захтјева“, саопштено је из Савеза синдиката РС.

Синдикат захтијева досљедно поштивање закона из области рада, социјалне заштите и Закона о доприносима, потпуну примјену потписаних колективних уговора, хитно потписивање општег колективног уговора, те редовну исплату плата у складу са колективним уговорима.

Затражено је и плаћање прековременог рада, слободно формирање синдиката у складу са исказаним жељама радника, забрана свих облика и врста притисака на раднике и социјални дијалог на свим нивоима, без алтернативе.

Било и суза

Из Савеза синдиката поручују да је штрајк средство којим желе да постигну циљ, односно потпуну реализацију својих захтјева.

Предсједник Савеза синдиката Републике Српске Ранка Мишић је у паузи сједнице Генералног вијећа рекла новинарима у Бањој Луци да је током првог дијела сједнице Вијеће затражило од Уније послодаваца РС да се изјасне о захтјевима синдиката на било који начин, али да они нису синдикату доставили никакав одговор.

Она је навела да представници Генералног вијећа траже да се након 30 дана примјене закључака Владе РС изађе у јавност и саопшти шта је од тога реализовано на терену као резултат појачане репресивне контроле инспекцијских органа и Пореске управе РС који су најодговорнији за провођење закона и колективних уговора.

Према њеним ријечима, током првог дијела сједнице могле су се чути дискусије да је стање запослених у добром дијелу приватних предузећа у Српској катастрофално.

"Стање је толико катастрофално да су неки говорници то поткрепљивали чак сузама и потребом да се на најрадикалнији начин искаже протест због непоштивања закона и колективних уговора'', закључила је Мишићева.

Влада свим средствима против штрајка

Предсједник Владе Републике Српске Милорад Додик изјавио је данас да је генерални штрајк у РС непотребан и да би био више у функцији јачања структуре Савеза синдиката РС, односно покушај рјешавања односа између Синдиката и послодаваца.

Додик је новинарима у Бањој Луци рекао да је Влада РС против штрајка и да ће се њему супроставити свим расположивим законским мјерама, те да то није уперено против Синдиката.

"То је врста притиска којим се покушавају ријешити односи између послодаваца и синдиката односно радника преко леђа Владе РС. Овдје је постало помодарство да, када вам нешто не иде како хоћете, јуришате на Владу. То није проблем, наравно да сносимо одоворност и за друге сегменте живота, али не можемо за реалан сектор да будемо ни у једној другој функцији, осим системских рјешења", рекао је Додик.

Он је напоменуо да је реални сектор у значајној мјери приватизован и да је однос између приватника и синдиката доминантан у погледу статуса.

"Свјесни смо да у реалном сектору има проблема, али ствари нису за генерализацију. Ми смо били у функцији тога да помогнемо да се питање радника у реалном сектору побољша. Морамо да заштитимо раднике у складу са Законом о раду и другим системским законима и то чинимо. Имали смо тематску сједницу на којој смо се разумјели са Синдикатом", рекао је Додик.

Додик је рекао да је статус буџетских потрошача заштићен у смислу солидних услова рада и да од њих не очекује штрајк, па ни штрајк солидарности.

Он је додао да буџетски потрошачи свој однос према друштву треба да покажу тако што ће се солидарисати са осталим дијелом друштва, али не тако да штрајкују већ да направе заједнички солидарни фонд и да тако помогну радницима у реалном сектору.

Додик је нагласио да се за то залаже, те предложио да се буџетски потрошачи одредкну један одсто својих примања и да је то права солидарност.

Он је додао да је Влада одавно спремна да потпише колективни уговор, наводећи да је то трипартитни уговор за који су потребни и послодавци.

Додик је навео да је Влада прихватила захтјев послодаваца да се топли оброк не опорезује, али само у предузећима у којим постоје ресторани, што су послодавци сматрали неравноправним.

"Очигледно да постоји систематска острукција од послодаваца да потпишу захтјеве Синдиката. Влада је учинила све што је могла и зато сматрам да нема основа за штрајк, да он има неку другу димензију, а не искључиво социјалну", рекао је Додик.

Предсједништво Савеза синдиката РС донијело је на сједници одржаној 29. јануара у Бањалуци Закључак о организовају штрајка упозорења. Генерално вијеће Савеза синдиката РС закључило је данас да не одустаје од одлуке о генералном штрајку радника у Српској.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog