Politika
Састанак у Сарајеву: Обећано укидање виза у јуну
САРАЈЕВО - Премијер Републике Српске (РС) Милорад Додик оцијенио је данас да је састанак са замјеником државног секретара Џејмсом Стајнбергом и шефом шпанске дипломатије Мигуелом Моратиносом био "добар и конструктиван".
Он је изјавио да је још једном потврђен интерес САД и Европске уније (ЕУ) да подрже Босну и Херцеговину (БИХ) на путу евроатланских интеграција.
Додик је новинарима изјавио да РС не кочи рјешавање проблема војне имовине у БИХ , али да се не слаже да војници из БИХ буду дио турског контигента у Авганистану, јавила је агенција ФЕНА.
"Оно што смо ми понудили, а тиче се 69 војних објеката, није прихваћено и очигледно је да се то питање користи за неке друге циљеве", истакао је Додик.
Он је казао да РС није против тога да БиХ пошаље своје војнике у Авганистан, али "итекако јесмо против тога да они буду у саставу турског контингента, имајући у виду једнострано навијачко расположење Турске када је у питању БиХ".
Додик је казао да је добио увјеравање да ће БиХ ипак у јуну добити безвизни режим.
Коментаришући своје изјаве о мирном раздруживању Додик је поновио да стоји иза тога, али само у случају покушаја да се укине РС или да јој се умање надлежности.
Предсједник ХДЗ Драган Човић рекао је након састанка са Моратиносом и Штајнбергом у Сарајеву да није било разговора о декларацији али је начелно договорен састанак 2. јуна у Сарајеву на коме ће бити ријечи о будућности западног Балкана.
"Разговарали смо о стању у БиХ и шта би могло бити урађено у наредних шест мјесеци изборне кампање да ово предизборно вријеме не би вило изгубљено", рекао је Човић.
Он је најавио да ће ХДЗ имати афирмативну изборну кампању и да ће градити позитивну климу, без вријеђања било кога по било ком основу.
"Тражили смо и добили апсолутну подршку да одмах након избора, у периоду од четири до шест мјесеци, дође до промјене устава, да и они у јавности стварају климу и преносе јасан став да у БиХ више немамо времена за калкулисање око устава јер не можемо о томе причати и наредних 10 година", нагласио је Човић.
Према његовим ријечима, након тога треба се окренути кључним животним питањима, социјалној и економској политици.