Politika

Додик: Састанак ће пропасти

Премијер Републике Српске Милорад Додик изјавио је поводом састанка САД-ЕУ-БиХ, који треба да буде одржан данас и сутра у Сарајеву, да "шансе да он уроди плодом не постоје".


 

"Судећи по ставовима политичара из РС и водећих бошњачких партија - Странке демократске акције и Странке за БиХ - шансе да 'Мадридска декларација' о промјенама босанскохерцеговачког устава уроди плодом не постоје.

Српски политичари оцјењују да се 'Мадридском декларацијом' од РС траже превелики уступци, а бошњачки лидери сматрају да она не нуди довољно за јачање државе", рекао је Додик

Препаковани ''Бутмирски пакет''

Он је најавио да ће српске странке учествовати у разговорима о "Мадридској декларацији", али да "неће попуштати".

"Наш став је познат - промјене Устава БиХ су могуће само у оној мери у којој нису штетне по садашњи степен аутономије РС. За нас је неприхватљиво да се надлежности које су одлукама високих представника одузете РС и пренесене на заједничке органе БиХ, унесу у Устав БиХ као њене надлежности", подсјетио је премијер РС и лидер Савеза независних социјалдемократа.

Он је истакао да је "Мадридска декларација" само "једаан вид препакованог такозваног 'Бутмирског пакета' уставних промјена, који су представници РС одбили прошле године".

Додик је додао да је српски ентитет у БиХ вољан да Устав БиХ усклади са пресудом Европског суда за људска права, односно да се преформулише одредба о избору чланова Предсједништва БиХ.

"То значи да би ова формулација гласила да се један члан Предсједништва БиХ бира из РС, а два из Федерације БиХ", рекао је Додик.

Шпирић: Маљ у главу

Председавајући Већа министара Никола Шпирић вјерује да су предстојећи разговори лидера осуђени на пропаст. „Дио бошњачке политичке елите мисли да треба сачекати како би неко други кроз разне резолуције преобликовао БиХ, политичари из српског народа желе да осигурају проходност Дејтона, хрватска политичка елита се навија на обе стране и зато се бојим да ће ово бити губљење времена“, каже Шпирић.

Декларација би обавезала лидере да уставне промјене спроведу након избора, што је према Шпирићевим речима „смијешно рјешење“. Не спорећи добре намјере дипломата Штајнберга и Моратиноса, Шпирић вјерује да се међународна заједница дубоко умијешала у изборни процес у Босни и Херцеговини.

''Са становишта опозиције, ова декларација им је понуђена као маљ у главу. Смијешно је пет мјесеци прије избора тако озбиљне ствари стављати на сто ‘владајућој петорци’ како би опозиција добила изборе критиком тог процеса. Без обзира ко побиједи, послије избора фактички имате блокаду. Они који ће то рјешење у предизборној кампањи нападати, могли би да дођу у ситуацију да морају да га спроведу“, каже Шпирић.

Шпанија, председавајућа ЕУ, покренула је иницијативу којом се тражи одржавање нових разговора међу политичким странкама о политичкој ситуацији у БиХ пред опште октобарске изборе и о путу БиХ ка европским и евроатлантским интеграцијама.

Састанку у Сарајеву ће присуствовати министар спољних послова Шпаније Мигел Анхел Моратинос и замјеник америчког државног секретара Џејмс Стајнберг.

Позиви су упућени лидерима политичких странака у БиХ: Странци Демократске акције, Странци за БиХ, Савезу независних социјалдемократа, Социјалдемократској партији БиХ, Хрватској демократској заједници, ХДЗ-у 1990, Партији демократског прогреса.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog