Društvo

МУП Србије прати криминалце на Фејсбуку

БЕОГРАД - У одјељењу МУП-А Србије за високотехнолошки криминал кажу да праћење налога на друштвеним мрежама полицији олакшава истраге и прикупљање доказа против осумњичених.


Друштвене мреже су постале корисне за полицију јер скоро сваки криминалац има свој профил на Fејсбуку или некој другој друштвеној мрежи.

Према ријечима Драгана Јовановића, замјеника начелника Одјељења за високотехнолошки криминал, полиција у цијелом свијету провјерава профиле на друштвеним мрежама јер се комуникација криминалаца преселила и на Интернет.

„Скоро сваки осумњичени или потенцијални криминалац углавном већ има профил на Fејсбуку. Претражујући Fејсбук и посматрајући те профиле ви о тим људима можете да сазнате много занимљивих података и методама социјалног инжењеринга открити какве су им навике и интересовања, која кола возе, гдје су били на мору, ко су им пријатељи, за који клуб навијају итд.", објашњавају у МУП-у. У раду полиције ти подаци немају директну оперативну корист, али су значајни за истрагу.

Полиција осим друштвених мрежа прати и друге локације и блогове гдје се шире разне идеје које могу да им буду безбједносно интересантне, прате о чему се тамо разговора и ко стоји иза потенцијално опасних идеја, како би могли да реагују у случају да неко изврши озбиљно кривично дјело.

У МУП-у кажу да им се грађани највише јављају због крађе идентитета на Интернету, злоупотреби налога и фотографија, као и упућених увреда и клевета. Посебно је на удару злоупотреба фотографија постављених на друштвеним мрежама, које често завршавају на порнографским локацијама, уз оглас за сексуалне услуге.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog