Politika

Србија цијени Гадафијеву подршку

ТРИПОЛИ - Србија високо цијени чињеницу да Либија није признала независност Косова и да је учествовала у процесу пред Међународним судом правде, рекао предсједник Тадић послије сусрета са Гадафијем.


Послије разговора са либијским вођом Моамером ел Гадафијем, предсједник Србије Борис Тадић рекао да Србија цијени чињеницу да Либија није признала независност Косова и да је писменим поднеском учествовала у процесу пред Међународним судом правде.

"Чекамо одлуку Међународног суда правде, а онда ћемо имати консултације шта ћемо радити у будућности", истакао је Тадић.

Тадић је нагласио да Србија, послије мишљења Међународног суда правде, жели да настави борбу за очување интегритета на добронамјеран начин, како би се дошло до преговора о будућем статусу Косова и проналажења компромисног рјешења.

Према ријечима предсједника Србије, још једном су потврђени пријатељски односи Србије и Либије, који се ослањају на некадашње добре везе СФРЈ са том земљом, и заједничко учешће у Покрету несврстаних.

С друге стране, Србија у новим околностима, крећући се ка пуноправном чланству у Европској унији и даље његује добре и пријатељске везе са традиционалним пријатељима, истакао је Тадић.

"Пет година послије мог првог сусрета са Гадафијем, обим трговинске размјене двије земље порастао скоро десет пута, што је значајан успјех", истакао је Тадић.

"Договорили смо се да, када се сљедећи пут сретнемо за пет година, имамо скоро сто пута већу трговинску размјену", рекао је Тадић.

Предсједник Србије је оцијенио да сарадња двије земље може да се унаприједи у областима пољопривреде, фармације, одбрамбене индустрије и војног здравства.

Тадић је рекао да је са Гадафијем разговарао о могућности да двије земље заједно учествују на тендеру за производњу и продају теретних и путничких локомотива и вагона.

Разговарано је и о дугу СФРЈ према Либији и сукцесији, што су питања која би требало разријешити што пре, како би се додатно унаприједила сарадња двије земље, сматра Тадић.

Српски предсједник је лидеру Либије Моамеру ел Гадафију поклонио дуборез са мотивом српске народне ношње.

Гадафи је дочекао предсједника Србије испред резиденције у Сирту, а на аеродрому су га, уз државничке почасти, поздравили и премијер Либије Ал Багдади Али ал Махмуди, министар спољних послова Муса Каса и други високи либијски званичници.

Поред Тадића, у делегацији Србије су и министар трговине Слободан Милосављевић и помоћник министра спољних послова Здравко Понош.

Гадафи је у септембру 2009. године уручио орден предсједнику Србије Тадићу, који је тада у Триполију присуствовао прослави 40 година либијске револуције, а на војној паради поводом те манифестације, у делегацији су били и министар одбране Драган Шутановац и генерални директор предузећа "Југоимпорт СДПР" Стеван Никчевић.

Прошле године, копредсједник мјешовитог Српско - либијског комитета Мухамед Хиџази позвао је, приликом посјете Србији, српске компаније да учествују у пројектима изградње инфраструктуре у Либији за које ће влада те земље у наредној години издвојити око 25 милијарди долара.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog