Društvo
Војска Србије отворена за пријем жена
БЕОГРАД – Војска Србије тренутно има 330 жена у униформи и 105 кадеткиња на Војној академији у Београду, изјавио је министар одбране Србије Драган Шутановац на конференцији за новинаре о примjени Резолуције УН 1325 о већем укључивању жена у систем безбиједности.
„Сљедеће године у септембру ћемо имати прве жене које ће бити потпоручници Војске Србије”, рекао је Шутановац у Дому Војске у Београду говорећи о мјерама које је Министарство одбране предузело ради веће заступљености жена у војсци.
Шутановац је навео да Војска Србије и Министарство одбране желе да у своје редове укључе више жена не само због препорука из Резолуције УН 1325 већ и због тога што се тиме јача систем безбиједности у Србији.
Кадеткиње на Војној академији као и њихове колеге раде напорно и полажу испите и за све њих важе исти стандарди, рекао је министар одбране Србије.
Предсједница невладине организације Фонд за политичку изузетност Соња Лихт је на тој конференцији за новинаре предала Шутановцу препоруке за израду Националног плана примјене Резолуције УН 1325 која предвиђа веће укључивање жена у систем безбиједности.
Лихт је навела да се у Србији повећава утицај жена у политици и у државним институцијама у којима се одлучује, али да то још није довољно.
„Имамо шансе да будемо прва земља у региону која примјењује Резолуцију УН 1325 о већем укључивању жена у систем безбиједности”, рекла је она и додала да ту резолуцију, која је усвојена 2000. године, до сада примјењује 20 земаља.
Резолуција УН 1325 УН под називом „Жене, мир, безбиједност” указује на посљедице ратних сукоба на жене и на потребу већег укључивања жена у рјешењу сукоба и изградњи мира.