Politika
Суђење Шешељу: Последњи свједок у мају, па захтјев за ослобођење
ХАГ – Последњи свједок претресног већа на суђењу Војиславу Шешељу пред Хашким трибуналом свједочиће почетком маја, а убрзо потом водиће се расправа о Шешељевом захтјеву за ослобађање, најавио је данас предсједавајући судија Жан-Клод Антонети.
Лидер Српске радикалне странке оптужен је за злочине над несрбима у Хрватској, Војводини и БиХ 1991-93.
Судија Антонети назначио је да је исказ последњег свједока планиран за 4. и 5. мај због болести свједока, напомињући да се може десити и да свједок не буде у стању да свједочи.
Преостала двојица планираних свједока, према ријечима Антонетија, неће дати исказ, такође због болести. Заседање Трибунала данас је било затворено за јавност више од два сата, а Шешељ је потом на јавној сједници рекао да се један свједок "појавио" у судници, "али, на крају, није сведочио".
Шешељ је, током данашње расправе, наговијестио да ће, ако послије мајске расправе не буде ослобођен, доказни поступак одбране отворити својим свједочењем. Оптужени је раније судијама рекао да му је за припрему одбране потребно двије године.
Понављајући тврдњу да се Томислав Николић, док је био шеф његовог тима за одбрану, састајао са тадашњом главном тужитељком Карлом дел Понте, Шешељ је затражио да Трибунал наложи Дел Понтеовој да одговори да ли је то истина и наговијестио да ће је, у супротном, позвати да се о томе пред судом изјасни током доказног поступка одбране.
Тужилац Матијас Маркусен претходно је негирао недавну Шешељеву тврдњу да је хашко тужилаштво разговарало с Николићем, називајући такве тврдње "маневром оптуженог против његових политичких противника".
На питање предсједавајућег судије Антонетија, Шешељ је рекао и да се не противи да у спис буду уврштене три пресуде београдског суда о убиству хрватских заробљеника на фарми Овчара код Вуковара у јесен 1991.
Тврдио је да му те пресуде "иду у корист" зато што "ниједан добровољац СРС није осуђен за стрељање" заробљеника. Према ријечима оптуженог, случај Овчара још није затворен, зато што организаторима стријељања није суђено. Он је поново сугерисао да су злочин организовали официри службе безбједности тадашње ЈНА.
Као доказ за тврдњу да је процес који Трибунал води против њега "гротескан", Шешељ је цитирао наслове докумената које је данашњи свједок раније предао тужилаштву као "поверљиве".
Међу документима, за које је свједок тврдио да их је украо из канцеларије команданта ратног штаба СРС Љубише Петковића, Шешељ је издвојио "нацрт одлуке о одбрани СР Србије из јула 1979. године"; "предлог за утврђивање плана одбране Председништва СР Србије из 1980"; "анализу инспекције плана одбране самоуправне интересне заједнице из 1988", те анализе сличних инспекција у органима СО Светозарево и Титово Ужице.
"Тужан сам што данас нисам могао да испитам сведока из које је канте за ђубре извадио све ове папире...Само да видите колико је гротескно ово суђење", прокоментарисао је Шешељ.
Судија Фредерик Хархоф узвратио је оптуженом препоруком да "чува барут" за доказни поступак одбране, а председавајући Антонети додао је да ти документи нису уврштени у судски спис.
Када ће суђење Шешељ тачно бити настављено, претресно веће ће одлучити накнадно.
Процес Шешељу је - после једног неуспелог покушаја окончаног Шешељевим штрајком глађу - почео у новембру 2007, а био је прекинут од фебруара прошле до јануара ове године због истраге о тврдњама сведока оптужбе да им је било прећено.
У међувремену, Шешељ је, минулог јула, неправоснажно осуђен на 15 месеци затвора због непоштовања суда, зато што је у једној од својих књига објавио податке о идентитету заштићених сведока.
Трибунал је Шешеља, из истог разлога, недавно поново оптужио за непоштовање суда, а он ће се о кривици изјаснити 20. априла.
Шешељ је у судском притвору у Схевенингену од 24. фебруара 2003. када се добровољно предао.