Republika Srpska

Европа забринута због акције "Купујмо кинеско"

ПЕКИНГ - Европска унија је повећала притисак на Кину због њеног плана да предност у владиним набавкама даје домаћој технологији и затражила гаранцију да таква политика неће бити коришћена како би се искључили страни испоручиоци.


 

Кинеска влада је саопштила да је циљ њене такве политике да подстакне домаће иновације, али су стране компаније изразиле бојазан да би могле бити искључене из владиних набавки компјутера и осталих технолошких производа, вредних више милијарди долара годишње.

Тај план су критиковале и САД и трговинске коморе многих земаља.

Европске компаније сматрају да таква стратегија неправично блокира њихов приступ кинеском тржишту, указао је амбасадор 27-члане ЕУ у Пекингу Серж Абу који је, како је подсјетио, још у децембру тражио од Кине објашњење, али одговор још није добио.

"Тражимо потпуно одсуство дискриминације", рекао је Абу.

Тим званичника ЕУ, са предсједником Европске комисије Жозе Мануел Барозом на челу, посјетиће 29. априла Пекинг где ће се Барозо, како се очекује, састати са кинеским премијером Вен Ђибаом.

Кинеским планом владиних набавки је предвиђено да влада приликом куповина предност даје производима заснованим на технологији развијеној у Кини.

Стране компаније се могу пријавити да буду третиране као домаћи испоручиоци, али пословне групације указују да су услови за њих тако строги, да чак ни оне које имају истраживачке и развојне погоне у Кини немају изгледа да буду прихваћене.

Тај план је дио владиних напора за промоцију "домаћих иновација" и представља одраз растућег кинеског самопоуздања јер та земља настоји да учини домаћу индустрију независнијом након што је, ради експанзије своје економије, током три деценије зависила од страног новца, тржишта и технологије.

Трговинске групације указују да Кина тим планом нарушава прописе Свјетске трговинске организације (СТО) о слободној тргвини, на које се обавезала и обећања да ће избјегавати протекционизам који би могао угрозити глобални опоравак.

Абу је указао да би европским компанијама у Кини требало да се дозволи да у потпуности учествују на тендерима за јавне набавке као што је кинеским компанијама дозвољено да учествују на јавним тендерима у Европи.

Он је такође критиковао кинеску праксу инспекције за индустријске и технолошке стандарде под називом "Кинеска обавезна сертификација", која, како указују пословне групације, фаворизује кинеске компаније.

Стране компаније које желе да извозе у Кину понекад се суочавају са вишегодишњим одуговлачењем за добијање сертификација, предочио је Абу.

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog