Republika Srpska

Словенију чека грчка судбина?

ЉУБЉАНА - Нова европска “ноћна мора” могла би да постане - Словенија, a eкономисти у Љубљани упозоравају да држава, уколико не жели убрзо да доживи судбину Грчке, мора хитно да обави брзе реформе у привреди и реструктурише потрошњу.


Економиста Мојмир Мрак каже за “Дело” да се показатељи сваког часа погоршавају и ближе се “грчким”. Економисти подсјећају да је спољни дуг Словеније удвостручен у односу на 2008. и да износи око 40 одсто бруто друштвеног производа (БДП) и - стално расте...

Уколико би се такав тренд наставио, кажу, до 2013. би се потпуно урушио систем финансирања јавних служби и закочио развој због пада кредитног рејтинга.

Огласио се и румунски специјализовани “Зијарул финанчијар”, који тврди да и Румунија полако, али сигурно “понавља грчки рецепт пропасти”. Дефицит државе је од 2007. до 2009. утростручен и износи више од 7,5 одсто.

И из до сада релативно стабилне Бугарске стижу упозоравајући сигнали, додуше још слаби. Посматрачи процјењују да влада у Софији још успијева да држи конце у својим рукама, али да политичке свађе, које су се разгориле посљедњих мјесец дана, пријете да на видјело изнесу бројне проневјере финансијских фондова, али и експлозију незадовољства, прије свега запослених у државним службама због најављеног смањивања плата за 8 - 12 одсто.


Бојажљив поглед свјетски аналитичари сада упиру ка Лондону. Британска привреда је на великим искушењима, а од грчке је већа - “само” шест пута...

Најновија збивања у еврозони сугеришу да европски економски модел не функционише, коментарише лондонски дневник “Гардијан”, наводећи да, “што је зона заједничке европске валуте постајала више интегрисана, то су њени економски показатељи били гори”.

Лист наводи да је губитак националне валуте за слабије чланице еврозоне мач са двије оштрице: усвајањем евра постале су заштићене од валутне кризе, али више не могу да девалвацијом обезбиједе конкурентност у односу на највећу европску економију - Њемачку.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog