Republika Srpska
Шматко: Нема ни говора о спајању са ''Набуком''
МОСКВА - Русија не разматра питање о спајању свог пројекта европског гасовода „Јужни ток“ са конкурентским пројектом „Набуко“, који подржава Европска унија, изјавио је руски министар енергетике Сергеј Шматко.
„Јужни ток“ је конкурентнији од „Набука“, рекао је Шматко новинарима у Москви.
Прошле недјеље Паоло Скарони, шеф италијанске компаније ''Ени СпА'', која је партнер „Гаспрома“ у „Јужном току“, предложио је да се обједине два пројекта и на тај начин уштеде и вријеме, и снаге.
„Ми уопште не разматрамо те ствари“, тврди Шматко.
Руски гаснотранспортни монополиста „Гаспром“ и ''Ени'' сматрају се равноправним партнерима у пројекту изградње „Јужног тока“, који ће бити постављен по дну Црног мора и којим ће се у Европу из Русије и Средње Азије испоручивати до 63 милијарде кубика гаса годишње. Конкуришући с њим, „Набуко“ би требало да испоручује Аустрији из Источне Турске, заобилазно око Русије, 31 милијарду кубика горива годишње.
„Неопходност диверсификације маршруте испорука гаса у Европу је очигледна и зато 'Набуко' и 'Јужни ток' чак нису конкуренти“, сматра Шматко. „За европског потрошача је добро ако има више гаса и више конкуренције, али је наш пројекат, чини ми се, јачи“. Према његовим ријечима, Русија има гаса да би напунила гасовод и има споразуме са транзитним земљама о изградњи надземног дијела „Јужног тока“. Аустрија, у коју ће , како се претпоставља, водити сјеверни крак гасовода, за сада није потписала споразум са Русијом, али Шматко тврди да ће се наредна рунда преговора одржати или идуће недјеље или недјељу дана касније.
Јужни крак гасовода требало би да се заврши у Италији. До 2020. године Европи може затребати додатних 180 милијарди кубика природног гаса годишње, а са изворима испорука могу настати тешкоће с обзиром да ће Кини, Индији и пацифичким земљама, које су чланице Организације за економску сарадњу и развој, такође затребати велике количине гаса, изјавио је прошле недјеље Скарони.