Republika Srpska

Праштало: Комисија треба обештетити акционаре

БАЊА ЛУКА - Друштво за управљање инвестиционим фондовима "Актива инвест" ће на првој наредној сједници Скупштине друштава којим управља на дневни ред ставити покретање тужбе за накнаду штете против Комисије за обештећење акционара овог друштва којих има 35 000, али и акционара свих 13 фондова у Републике Српске, најавио је директор овог друштва, изјавио је директор овог друштва Срђан Праштало.


"То ћемо учинити како бисмо повратили повјерење инвеститора у институцију тржишта капитала и обештетили акционаре", рекао је Праштало.

Према његовим ријечима, "Актива инвест" неће тужити Комисију за хартије од вриједности РС за накнаду штете у вези са незаконитим умањењем провизије током примјене неуставног Правилника о утврђивању вриједности имовине инвестицфионог фонда.

Он је на конференцији за новинаре у Бањалуци рекао да да је наметањем "неуставног пословника" просјечан грађанин РС, који је у том моменту имао 20 ваучера у "Активи" преко ноћи изгубио 180 КМ, а онај који је имао 100 ваучера, изгубио 900 КМ.

"Укупна штета нанијета обичном грађанину неодговорним понашањем предсједника Комисије за хартије од вриједности РС и свих чланова који су у том моменту гласари за наметање Правилника, мјери се стотинама милиона конвертибилних марака", тврди Праштало.

Он је напоменуо да је Правилник други акт који је наметнула Комисија, за чије одредбе је Уставни суд РС уочио да су неуставне.

Праштало је апеловао на одборе Народне скупштине РС да покрену истрагу у вези са његовим тврдњама, додајући да је јуче "Актива Инвест" у четири одбора упутила материјале у вези, како је навео, основаних сумњи на незаконит рад предсједника Комисије и њених чланова.

Уставни суд РС утврдио је да није у сагласности са Уставом члан Правилника о утврђивању вриједности имовине инвестиционог фонда, којим је одређена цијена нула за власничке хартије од вриједности из портфеља затворених инвестиционих фондова, које не испуњавају услове тржишности.

У образложењу из Уставног суда наведено је да оваква одредба није у складу са законом прописаним принципом да свака хартија од вриједности мора бити једнако вреднована као иста таква хартија која се налази у портфељу отвореног инвестиционог фонда, што у конкретном случају није испоштовано.

Уставни суд је оцијенио да спорна одредба није у сагласности са члановима Закона о инвестиционим фондовима, који налажу једнако поступање и прописују да се утврђивање вриједности имовине заснива на тржишној цијени, а не на цијени нула.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog