Politika
Сипа нема података о Младићевим помагачима
БАЊА ЛУКА - Агенција за истраге и заштиту БиХ не располаже информацијама о постојању терористичких организација у БиХ повезаних с Ал Каидом нити има нових сазнања о мрежи подршке хашким бјегунцима, изјавио је директор Сипе Мирко Лујић.
Лујић је рекао да је Сипа размјеном података са другим полицијским агенцијама дошла до информација да је један број лица осумњичених за тероризам извјесно вријеме боравио на подручју БиХ, а за један број тих лица располаже информацијама и о њиховим наводним криминалним активностима.
На питање да ли СИПА располаже сазнањима о постојању мреже подршке хашком бјегунцу Ратку Младићу у БиХ, Лујић је рекао да Агенција не располаже новим употребљивим сазнањима о ономе што се у жаргону назива "мрежа подршке хашким бјегунцима".
Према његовим ријечима, Сипа, заједно са другим агенцијама, континуирано предузима мјере и радње из своје надлежности у циљу откривања осумњичених за ратне злочине, укључујући и хашке оптуженике.
"У том смислу се, у оквиру законских овлашћења и расположивих кадровских и техничких капацитета, предузимају и према лицима за која постоје информације или основи сумње да пружају помоћ учиниоцу послије учињеног кривичног дјела или помоћ лицу оптуженом од Међународног кривичног суда. Агенција не располаже новим употребљивим сазнањима о ономе што се у жаргону назива `мрежа подршке хашким бјегунцима`", истакао је Лујић.
Он је потврдио да постоје политички притисци на рад Сипе који, како је рекао, долазе из различитих политичких и других структура у БиХ.
На питање зашто је свог помоћника за Кривично-истражно одјељење Драгана Лукача распоредио на функцију која не постоји у Сипи, Лујић је рекао да је Одјељење за заштиту личности и објеката, у складу са измјенама и допунама Закона о Агенцији за истраге и заштиту, још функционални и организациони дио Агенције и да су полицијски службеници на распореду у овом одјељењу још у статусу полицијских службеника Агенције.
Објашњавајући зашто је Вахида Алагића распоредио на функцију начелника Одјељења за заштиту свједока у вријеме док је био под истрагом, Лујић је рекао да је Алагић истеком мандата у Граничној полицији БиХ 10. септембра 2009. године распоређен на једно од упражњених радних мјеста за које је предвиђен чин главног инспектора, начелник у Одјељењу за заштиту свједока.
"Због отворене истраге за кривично дјело ратног злочина коју против њега води Тужилаштво БиХ, а након одлуке Дисциплинске комисије Агенције, господин Алагић је истог дана суспендован са дужности начелника овог одјељења. Након обавјештења тужиоца о обустављању истраге и након одлуке Дисциплинске комисије Агенције суспензија је господину Алагићу укинута 25. децембра 2009. године", објаснио је директор Сипе.