Društvo

Затворен гранични прелаз у Скеланима

СКЕЛАНИ - Хидроелектрана "Бајина Башта" није у могућности да редовно одржава своју електро-мрежу која се дијелом налази уз лијеву обалу ријеке Дрине у Републици Српској, односно БиХ, јер је гранични прелаз у Скеланима између Србије и БиХ затворен за теретни саобраћај, потврђено је из ове хидроелектране.


Прије десетак дана, због невремена, дошло је до пуцања стубова и оштећења на резервном електро-воду уз лијеву обалу Дрине на подручју Скелана, у општини Сребреница, чиме је угрожено електроснабдијевање Србије чије је власништво ХЕ "Бајина Башта", али и БиХ која се, такође, снабдијева струјом из ове хидроцентрале.

Радници ХЕ "Бајина Башта", која има своју фабрику бетонских електро-стубова, су прије неколико дана повезли два стуба како би замијенили оштећене и отклонили кварове на својој електро-мрежи на подручју Скелана, али су враћени са граничног прелаза уз образложење да се стубови могу превести на граничном прелазу у Каракају код Зворника који је удаљен више од 100 километара, те да их може увести само овлаштена фирма уз документацију да су купљени, а не ХЕ "Бајина Башта" у чијем су власништву и стубови и оштећена електро-мрежа на подручју Скелана.

Становници Скелана, већ двије године, траже да буде омогућено привремено отварање граничног прелаза у том мјесту за теретни саобраћај због његове удаљености од других граничних прелаза и свих неопходних установа и институција у Републици Српској, али то још није учињено.

Одборник из Скелана у Скупштини општине Сребреница Драгић Глишић каже да су о овом проблему упознати сви најодговорнији људи у Републици Српској, БиХ и Србији, па и високи представник у БиХ Валентин Инцко и да су сви обећали да ће привремено одобрити промет за теретни саобраћај преко моста између Скелана и Бајине Баште, али је све још на обећањима.

"Не дозвољава се прелаз ни возилима хитне помоћи, погребним и ватрогасним возилима, иако је ово подручје удаљено 50 километара од Сребренице и више од 100 километара од здравственог центра у Зворнику. Грађани овог краја, и Срби и Бошњаци, су се деценијама, прије и послије посљедњег рата, за хитне љекарске интервенције обраћали Дому здравља у сусједној Бајиној Башти или болници у Ужицу, у Србији због њихове близине и брже доступности", истакао је Глишић.

Он је напоменуо да се становници подручја Скелана осјећају пониженим и одбаченим, грађанима другог реда и да су огорчени због инертности и незаинтересованости руководства БиХ и администрације да ово питање буде ријешено те да им буде омогућено нормално кретање и задовољење основних животних потреба и права као што је право на лијечење.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog