Društvo

У БиХ тренутно ради педесет ''подијељених'' школа

САРАЈЕВО - У БиХ тренутно постоји око педесет образовних установа које раде по принципу ''двије школе под једним кровом'', а до сада су се административно и правно објединиле само три школе у Зеничко-добојском кантону, те школа у Мостару.


Већина основних и средњих школа у Средњобосанском и Херцеговачконеретванском кантону је подијељена, па малишани хрватске и бошњачке националности, иако иду у исту зграду, улазе на засебне улазе у школу.

Један од примјера таквих школа јесте и бугојанска Гимназија. Директор бошњачког дијела те школе Месуд Шечић каже да је бугојанским гиманзијалцима једино кров заједнички.

''Сви су ученици смјештени у једној згради, једни ученици имају једне наставнике, други ученици имају друге наставнике, и осим заједничког крова, да тако кажем, остало немају ништа заједничко. Колико ће то трајати, не знам. То је у сваком случају једна необична школа. Не знам да има у свијету таквих школа'', рекао је Шечић.

Делегат ХДЗ-а БиХ у парламенту БиХ Иво Миро Јовић свјестан је да је таквих школа највише у општинама гдје је већинско становништво хрватске националности и истиче да не види проблем у раздвојености дјеце од првих школских дана, док заступник СДП БиХ у федералном Парламенту Дамир Машић сматра да владајућим политичким структурама одговара постојање оваквих школа и да је дошло вријеме да се стане у крај сегрегацији дјеце.

Школе су се претвориле у средства за раздвајање три конститутивна народа, рекла је портпарол ОЕБС-а Мерсиха Чаушевић-Поџић, која подсјећа да се БиХ, када је постала чланица Савјета Европе, обавезала на престанак сегрегације у школама, јер њихово постојање представља кршење владавине права.        

Извјештај радне групе за анализу феномена двију школа под једним кровом требало би да се нађе пред федералним Парламентом крајем јануара, за када је заказана сједница.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog