Politika
Додик: Уставне промјене као алиби високих представника
БАЊА ЛУКА - Предсједник Владе Републике Српске Милорад Додик оцијенио је да је процес провођења уставних реформи у БиХ, уствари, алиби за покривање бесправних потеза високих представника у ранијем периоду за које ће морати да одговарају.
"Ми нисмо заинтересовани за јаку БиХ, што не значи да нисмо заинтересовани ни за какву. Баланс успостављен у Дејтону једини је одржив у БиХ. Нови приједлог /уставних промјена/ је на линији дебаланса који није одржив. ОХР настоји индивидуализовати одговорност за стање у БиХ", изјавио је Додик.
Премијер Српске сматра да су Срби у БиХ колатерална штета због страха Европе од ислама, због чега се пред БиХ у процесу интеграција постављају услови тежи него пред друге земље.
Он је навео да насиља у РС неће бити, додајући да се БиХ коначно мора суочити са својом реалношћу, без међународног фактора, као и да види има ли неких кохезионих ствари у којима може обезбиједити будућу егзистенцију.
"Тешко ће бити одржана прича да смо пристајали понешто пренијети на БиХ, знајући да је то пратила употреба огромне силе међународног фактора, чак и војне силе, затворима, тужбама, процесуирањима која се никада нису завршила пресудом. То је нерегуларна атмосфера отимања надлежности и преко тога се не може прећи", нагласио је Додик.
Он је додао да је зато "на брзину склепана прича уставних промјена, да би се у Устав БиХ уврстиле до сада отете надлежности".
"Ми ништа не можемо наметнути БиХ, али и те како имамо могућност да одбранимо РС", рекао је Додик.
Коментаришући чињеницу да је Србија у посљедње вријеме убрзала пут ка ЕУ и колико то утиче на позицију РС, Додик је рекао да се неки помаци виде, али да је ту и питање процеса који се води у Хагу у вези са Косовом.
Он је оцијенио да је све више евроскептика у самој Србији, али и овдје, те да се кроз иглене уши провлачи прича о визној либерализацији, а заборавља да је у вријеме рата 1993. године то исто дато Хрватској, иако је била у рату.
"Утиску о различитим аршинима немогуће се отети. То је видљиво на многим мјестима, али је то табу тема о којој није пристојно причати. Пошто сам ја непристојан, имам могућност да то кажем. Захтјеви које смо добили, њих 167, за бијели шенген, то потврђују. Европа, суочена с проблемом ислама, плаши се још једне неуралгичне тачке у БиХ", навео је Додик.
Према његовим ријечима, озбиљне претпоставке говоре да РС нема терористичке капацитете, али нико не искључује постојање потенцијала исламског фундаментализма у ФБиХ.
"Зато имамо проблем застоја. Србија јесте добила безвизни режим, али мислим да ће то и БиХ добити наредне године", нагласио је премијер Додик.