Politika
Радојичић: Кршење права од стране ОХР, апсурд 21. вијека
БАЊА ЛУКА - Предсједник Народне скупштине Републике Српске Игор Радојичић оцијенио је да апсурд Европе 21. вијека представља кршење људских права које је учинила Kанцеларијa високог представника /ОХР/ у претходних неколико година у БиХ.
"Постојање таквог ауторитета против којег или након којег не постоји никакав правни лијек нема везе са европским стандардима и људским правима и слободама 21. вијека", рекао је Радојичић у обраћању на тематској сједници Одбора за представке, приједлоге и друштвени надзор Народне скупштине РС, која је данас у Бањој Луци одржана поводом Међународног дана људских права.
Радојичић је нагласио да се наметање закона може посматрати и као угрожавање права територијалних јединица, у овом случају ентитета, истакавши да се намеће питање опште оправданости ових одлука и постојања правног упоришта тих мјера.
Он је подсјетио да је Народна скупштина Српске недавно затражила рехабилитацију неоправдано смијењених појединаца и поручио да је прошло вријеме постојања неограничене правне силе изван домаћих и међународних правних норми и стандарда људских права.
Као примјер да и људска права могу остати у сјенци политичке воље и интереса, Радојичић је навео амандмане на Устав РС, истакавши да је добро што су њима постојеће норме усаглашене са Европском конвенцијом о заштити људских права и основних слобода, али да је лоше што ти амандмани још чекају на разматрање у Вијећу народа РС.
Он је подсјетио да се води расправа и о усклађености Устава БиХ са Европском конвенцијом у дијелу који се односи на избор чланова Предсједништава БиХ и Дома народа Парламентарне скупштине БиХ, нагласивши да и ту доминира политичка расправа, а не питање суштине проблема и дискриминаторског карактера ових одредби.
Као добре примјере праксе, Радојичић је навео смањен број притужби из области поврата имовине, честе измјене закона у области правосуђа с циљем побољшања стања, оснивање привредних судова, формирање специјалног тужилаштва и центра за бесплатну правну помоћ, чињеницу да се Џендер центар финансира из буџета, као и то што су основане и сигурне куће.
Међу примјерима кршења људских права, Радојичић је говорио о видном незадовољству грађана правосуђем у смислу одуговлачења поступака, повредом права на приступ суду и такозваном суђењем у разумном року, честим желбама за комуналне услуге, ускраћеном праву на пензију остварену на територији другог ентитета и кршењу радничких права.
Он је нагласио да управо зато Народна скупштина РС јесте и треба да буде централно мјесто на којем треба говорити о људским правима, као темељним стубовима савремене демократије и живота уопште.
Предсједник Одбора за представке, приједлоге и друштвени надзор Народне скупштине РС Борислав Бојић нагласио је да су људска права, с једне стране, највише политички прокламована вриједност, док истовремено политика силе представља евидентну опасност за поштовање тих права у Европи и свијету.
Бојић је нагласио да је Одбор којим предсједава у претходне три године примио 140 жалби грађана и да је међу њима евидентан свакодневни раст броја жалби на рад тужилаштава и судова, рад администрације и злоупотреба права проистеклих из радног односа.
"Грађанима се мора вратити повјерење у институције, а то ће се десити само онда кад сваки грађанин буде сигуран да своја основна људска права и слободе може остварити и ефикасно заштитити", нагласио је Бојић.
Он је додао да неповјерење грађана у рад институција успорава развој демократског друштва и отежава процес интеграција тог друштва.
Тематску сједницу о људским правима организовао је Одбор за представке, приједлоге и друштвени надзор Народне скупштине РС поводом Међународног дана људских права - 10. децембра.
Сједници су присуствовали представници законодавне, извршне и судске власти РС и БиХ, те угледни правници и представници социјалних партнера.
Закључци са тематске сједнице биће прослијеђени институцијама власти у РС и БиХ.