Politika
Шутановац: Тренутно нисмо заинтересовани за НАТО
БЕОГРАД - Министар одбране Србије Драган Шутановац изјавио је да Србија тренутно није заинтересована за подношење захтјева за чланство у НАТО, нити је та организација икада то поставила као услов за даље унапређење сарадње.
"Напротив, Србија је усвојила скупштинску резолуцију о војној неутралности у односу на постојеће војне савезе и тај концепт је потребно додатно разрадити", навео је Шутановац.
Он је оцијенио, да имајући у виду лоше искуство из 1999. године, као и кулминацију погрешне политике, треба отворити конструктивну дебату и у сарадњи са стручном јавношћу, израдити рационалну анализу о најкориснијем степену садње Србије и НАТО.
Министар одбране Србије сматра да НАТО више није онај исти војни савез 12 држава оснивача, који је створен као одговор на почетак идеолошког сукоба на релацији Исток - Запад.
Према његовим ријечима, данас је то политичко-војни савез 28 држава, који је, широко прихваћен као суштински елемент европског и међународног безбједносног поретка.
Шутановац је примјетио да су сви сусједи Србије или члан НАТО или су на путу да то постану, као и да је Сјевероатлантски савез физички присутан на територији Косова и Метохије.
Он је истакао да је сарадња КФОР и Војске Србије кључ стабилности за цијели регион и подсјетио да је ова земља учесница НАТО програма "Партнерство за мир".
"За нас је сада приоритет да искористимо све механизме да би постали активна чланица овог програма и да достигнемо статус 'напредне' учеснице програма `Партнерство за мир`, попут Аустрије, Швајцарске, Финске, Шведске и Ирске", рекао је Шутановац.
Он је додао да као један од најважнијих задатака, предстоји отварање мисије Србије при НАТО у Бриселу, које је планирано за крај ове године.
Шутановац је подсјетио да су чланице НАТО и пријатељске државе као што су Грчка, Шпанија, Румунија, Словачка, које подржавају Србију у вези са статусом Косова и Метохије.
"Србија и НАТО су имале тешку историју и успомене на то су свеже и тешке. Али, десет година касније, потребно је бар да пронађемо начин да отворимо констуктиван дијалог у друштву у вези са НАТO, а не да сваки такав покушај сводимо на приче о квазипатриотизму и јефтину демагогију. Можда је време да размотримо могућност емоционалног 'ресетовања' односа са НАТО, кроз коришћење пуног потенцијала програма `Партнерство за мир`", сматра Шутановац.