Svijet

Совјетски генерали: Нисмо планирали окупацију Енглеске у хладном рату

МОСКВА - Бивши начелник Генералштаба оружаних снага СССР генерал армије Михаил Мојсејев, назвао је бесмислицом мапу о наводном плану за окупацију британског града Манчестера у периоду хладног рата, о чему су извијестили британски листови „Гардијан" и „Дејли телеграф".


„То је бесмислица од почетка до краја. То је још један груби фалсификат и чак не завређује коментар, који нећу ни да дајем", рекао је Мојсејев руској агенцији Интерфакс.

Начелник Управе за његовање успомене на жртве при заштити отаџбине у Министарству одбране генерал-мајор Александар Кирилин рекао је, пак, тој агенцији да је писање британских листова о наводим картама са планом совјетске инвазије у Великој Британији још један фалсификат.

„Никаквих мапа о окупацији Манчестера или других области Енглеске нема и није их било у стварности и нема шта да се коментарише", рекао је Кирилин.

Руски медији пренијели су писање британске штампе да је бивши СССР намјеравао у јеку хладног рата да окупира Манчестер 1974.

Мапа би требало први пут да буде представљена јавности на изложби, а дуго година чувао ју је предавач географије на Манчестерском унивезитету Крис Перкинс, пише штампа.

Лондонски листови су објавили постојање совјетскх мапа на којима су врло прецизно наранџастом бојом означени правци продирања совјетских оклопних јединица које би протутњале и поред стадиона „Олд Трафорд".

Совјети су за своје мапе користили свима доступне енглеске, али, понекад, и застарјеле путне карте, али су зато врло добро знали гдје су, на пример, положаји британских нуклеарних снага.

Мапе које би совјетским тенкистима требало да помогну да окупирају Манчестер су, како пише „Гардијан", врло детаљне и на њима је прецизно обиљежено којим би све путевима тенкови могли да прођу, а којим не би, које дијелове града треба заобићи, где су владине зграде, где привредни, а гдје други стратешки битни објекти.

Совјетска хладноратовска картографија, наводи лист, постала је доступна јавности, али и Западу, у вријеме колапса комунистичког система, када су шефови совјетских картогарфских завода и штампарија, у потрази за брзом зарадом, западним купцима у бесцијење продавали сличне војне мапе других западноевропских и америчких градова.

Наводно је британско министарство одбране 1991. у Москву послало људе у комбију са једним јединим задатком: да купе што више совјетских војних карата како би их анализирали и процијенили ефиканост совјетских шпијуна, пренио је Би-Би-Си.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog