Svijet

Мађарски предсједник не може у Словачку

БРАТИСЛАВА - Словачка је забранила мађарском предсједнику Ласлу Шољому да ступи на њену територију и посјети погранични град Комарно поводом свечаног подизања споменика угарском краљу Светом Стефану, саопштио је на ванредној конференцији за новинаре у Братислави словачки премијер Роберт Фицо.


„Словачки органи неће дозволити мађарском предсједнику Ласлу Шољому да уђе у Словачку", казали су на ванредној конференцији за новинаре у Братислави премијер Фицо, министар унутрашњих послова Роберт Калињак и иностраних послова Мирослав Лајчак.

У складу са прописима Европске уније, Словачка је послала посредством мађарског амбасадора у Братислави дипломатску ноту с тим упозорењем, потврдио је словачки премијер.

Евентуални покушај Шољома да ипак дође у Комарно биће третиран као кршење међународног права, али како су премијер и министри додали мађарског предсjедника нико неће спријечавати силом.

Шољом је на то последње упозорење да је непожељан реаговао тако што је од посјете одустао и остао је на мађарској страни моста које спада словачко Комарно са мађарским градом Комарном.

Свечано подизање споменика угарском краљу умјесто да послужи као симбол заједничке прошлости и суживота Словака и Мађара, када је чак Братислава 140 година била центар краљевине, до максимума је подигла ионако повећане тензије у односима Братиславе и Будимпеште.

Словачки званичници упозорили су Шољома да није прихватљиво да долази на свечаност на коју градоначелник, иначе представник словачких Мађара, није позвао никога од словачких званичника.

Такође су навели да је провокација да долази баш на дан када су и преко Комарнае пре 41 годину у Чехословачку упали „братски" мађарски тенкови у оквиру инвазије трупа Варшавског пакта на тада заједничку домовину Чеха и Словака.

Мађарски премијер Гордон Бајнај казао је у телефонском разговору са Фицом да Шољомова посјета не може да буде третирана као провокација, јер се Мађарска још ранија извинила Чесима и Словацима за учешће у совјетској окупацији Чехословачке 1968. године.

„Заједнички краљ Мађара и Словака свети Стефан спојио је оба народа. Сјећање на тај догађај и подизање споменика никако не може да се третира као напад на суверенитет Словачке", одбио је Бајнај Фицову тезу да Шољом долази у суверену Словачку да слави мађарску државност.

Словачки званичници отказали су свој данашњи програм а премијер није искључио да би долазак незваног мађарског госта могли да злоупотребе словачки екстремисти.

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog