Svijet

Oружјем против Обаме: Раст екстремизма или манифестација америчког фолклора?

ВАШИГТОН - Туце демонстраната појавило се са оружјем испред сале  у Фениксу у Аризони у којој је шеф Бијеле куће говорио на националном скупу тамошњих ветерана ратовања по свијету.Посматрачима су личили на имитаторе обичаја Дивљег запада (или настављаче његове ''свијетле'' оружане традиције), али и на добровољце који се одазивају позиву на мобилизацију за грађански или неки далеки рат.


Не памти се, кажу поједини хроничари, да су икада у новије доба незадовољства предсједником изражавана тако упадљивим, па и масовним, истицањем оружја. И још њему надомак.Наоружање су понијели да би изразили протест против владајуће политике.

Није ли тиме изражавана пријетња шефу државе, и није ли то још један вид неслагања са чињеницом да је први пут на челу Бијеле куће један црнац, прострујао је глас изненађеним дијелом домаће и иностране јавности. Ништа од тога, брзо су одговорили надлежни.

„Није била угрожена безбједност предсједника", изјавио је за Си-Ен-Ен Ед Донован, портпарол Тајне службе чији припадници чувају шефа државе. Протестни „револвераши" су били изван сале гдје је Обама наступао, и нико наоружан није могао да уђе у њу, прецизирао је.

Tи демонстранти су само користили право јавног ношења оружја, објашњавао је медијима представник градске полиције Енди Хил.

Ти демонстранти су само користили право јавног ношења оружја, објашњавао је медијима представник градске полиције Енди Хил. Аризона је једна од овдашњих савезних држава у којима је таква „појавност" озакоњена.

''Револвераши" нису учинили ништа илегално, надовезао се локални детектив Џеј Оливер. Он лично је мотрио на једног од њих, али не само да тај не би учинио нешто недозвољено, него и да би га „заштитио од евентуалног напада неистомишљеника".

„Старали смо се о миру на обје стране", додао је у изјави за лист ''Аризона Рипаблик''.

Многи су, међутим, узнемирени. „Право је лудило доносити оружје на политичке скупове, а поготову кад је на њима предсједник, јер је то опасност за све учеснике", оцјењује Пол Хелмке, предводник вашингтонске организације ''Кампања Брејди за превентиву против оружаног насиља''. Демонстрирање пуцаљкама „одвраћа пажњу безбједњака, који чувају шефа државе, и што је више оружја на окупљањима, као што је било ово у Фениксу, веће су шансе да се догоди нешто трагично", упозорио је.

 Други случај

Страсти су се у САД изнова разбуктале поводом Обаминог пројекта реформе здравства. Доношење оружја на демонстрације против таквих смјерница свједочи да у растућој полемици почињу да се користе и буквално „ватрени" симболи. Уз зебњу што усред трагања за побољшањем здравља нације до изражаја долазе и „неке нездраве појаве".

На недавном скупу у Њу Хемпширу, полицајци су будно мотрили на једног од неколико десетина демонстраната у близини скупа, на коме је предсједник Барак Обама још једном увјеравао у неопходност здравствене реформе.

„Дрво слободе мора се повремено освјежити крвљу патриота и тирана."

На оку је држан извјесни Вилијам Кострик, јер се појавио с опасаним и напуњеним револвером, држећи и транспарент који је подсјећао на давни слоган Томаса Џеферсона: „Дрво слободе мора се повремено освјежити крвљу патриота и тирана."

Дотични је, каже, само користио право на видно ношење оружја (зато није ухапшен), али је његова „живописност" доживљена као пријетња шефу државе.

У потоњим изјавама није крио да се дубоко не слаже с владајућим курсом, који „води ка тиранији" и „социјализму". Интернетска претрага показује и да је повезан с групом крајње деснице која Обами оспорава да је легитимни предсједник.

У маси је „револвераш" дјеловао као „усамљени вук", што је карактеристика од које се овдје понајвише стријепи. Федерални истражни биро (ФБИ) процењује да су баш такви изоловани „ликови" - највејроватнији починиоци атентата, као што се испоставило у недавним убиствима стражара у вашингтонском Музеју холокауста и канзаског специјалисте за побачаје у поодмаклој трудноћи.

Историја

Упозорава и историја. Досад су убијена четири америчка председника: Абрахам Линколн (1865) Џејмс Гарфилд (1881) Вилијам Мекинли (1901) и Џон Кенеди (1963) Атентати су покушани или припремани, показују хронике, на још 11 шефова Бијеле куће, рачунајући и Обамине претходнике Џорџа Буша млађег и Била Клинтона, а Роналд Реган је 1981. био рањен хицима.

 

Појединци или организоване групе?

„Усамљени вукови" су и дио „чопора" - произлази из објављеног извјештаја организације специјализоване за праћење група чије су активности засноване на мржњи по расној, вјерској, политичкој основи.

Екстремизам се у САД шири, констатује се у тој студији. „Милиције" крајњих десничара за мобилизацију чланства сада нарочито користе околности да је нација у економској кризи, да је црнац на челу Бијеле куће, а лансирају и теорију завјере по којој Мексико тежи да поврати територије које је средином 19. вијека изгубио у рату против САД, истиче подробна анализа чији су аутори овдје регистровали укупно 926 група у „покрету мржње", при чему је за посљедњих неколико мјесеци основано још 50 таквих фракција.

Пријетеће „милиције" су махом концентрисане у зонама средњег запада, пацифичког сјеверозапада и на југу САД, каже један од коаутора извјештаја Марк Поток.

Предочава се, уз остало, да екстремисти за своју пропаганду често користе Интернет. Па се наводи да је „Милиција Охаја", тако, прошлог октобра емитовала „позив на буђење, јер је земља у опасности, при чему је један њен неидентификовани припадник савјетовао опскрбљивање пушкама. Тај сајт је, додаје се, био посећен 60.000 пута!

На раст десничарског екстремизма је упозорило и Министарство домовинске безбједности.

Априлским циркуларом, упућеним испоставама широм земље, позвали су снаге реда да „посебну пажњу" посвете тој опасности како „не би прерасла у инциденте".

Трагом тог налога, Потокова организација (позната по скраћеници СПЛЦ) федералном парламенту упутила је писмо у коме се тражи истрага „поводом низа доказа да се на десетине расиста и неонациста инфилтрирало у оружане снаге САД". Па да на тај начин „могу да се обуче за тероризам на овом тлу".

„Није нормално да већу опасност по војни ред Пентагон види у хомосексуалцима него у неонацистима и расистима који одбацују најдрагоцјеније принципе Устава"

У писму СПЛЦ указује се и на супротан случај: да је у последњих 15 година из „армије удаљено 12.500 особа само зато што у били хомосексуалци". „Није нормално да већу опасност по војни ред Пентагон види у хомосексуалцима него у неонацистима и расистима који одбацују најдрагоцјеније принципе Устава", прокоментарисао је Поток.

Истраживачи СПЛЦ, последњих мјесеци, на „неонацистичком сајту регистровали су око 40 лица која су се идентификовала као припадници војске".

Обама као мета пријетњи

Пријетње Обами су рекордне, упућено му их је више него иједном досадашњем предсједнику САД, званично је потврђено. Већином су „неозбиљне" али их органи реда „све помно испитују". Појачане мјере безбједности око Обаме, због наговјештених акција расиста, успостављене су још на почетку његове изборне кампање, много раније него према иједном предсједничком претенденту.

 

Узнемирујући трендови

„Тренд је узнемирујући", поручио је, преко АП, аризонски политиколог Фред Солоп. „Наоружани људи плаше грађане и доводе у питање способност нашег друштва за одржавање отворене расправе", каже.

„Практиковање права на ношење оружја застрашује људе у примјени гарантоване слободе изражавања", предочава ратни ветеран и члан владајуће Демократске партије, Рубен Гаљего.

Опоненти се труде да ствар представе другачије: да је ,,ношење оружја слободно изражавање политичког става''.

Опоненти се труде да ствар представе другачије: да је „и ношење оружја слободно изражавање политичког става".

''Нешто није у реду са земљом у којој два дјечака могу да дођу у продавницу оружја и купе гомилу метака које касније употријебе на својим вршњацима'', говорио је један од родитеља дјетета погинулог у трагедији, која се збила у савезној држави Колорадо у сада већ чувеном масакру у школи ''Колумбајн'', 20. Априла 1999 . године.

Догађај је проузроковао низ дебата, оштрих расправа и скупова у којима су људи тражили контролу и пооштравање закона о посједовању оружја у САД.

Али...''Само из мојих хладних, мртвих руку '', чувене су ријечи покојног Чарлтона Хестона, глумца и првог ''јастреба'' и предсједника Н.Р.А (NRA - National rifle organisation), oрганизације која симпатише оружје изнад свега.

Ријечи као одговор на потресну спознају родитеља у параграфу изнад, и које за сад стоје урезане на слици Америке на коју је прва асоцијација ништа друго до - оружје!

 

 

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog