Politika

Инглиш: Не треба мијењати двоентитетски систем

ЗАГРЕБ/САРАЈЕВО - Амерички амбасадор у БиХ Чарлс Инглиш сматра да у разговорима о уставним реформама у БиХ не би требало мијењати двоентитетски систем, успостављен Дејтонским споразумом.


"Вјерујем да исход уставне реформе мора заштитити основна права свих конститутивних народа и осталих. Осим тога, уставна реформа мора обезбиједити да БиХ функционише као успјешна држава која може заузети мјесто у евроатлантским структурама" - рекао је Инглиш за "Вењчерњи лист" издање за БиХ.

Инглиш је навео да "процес уставних реформи морају водити политички лидери БиХ", те да су "они морају одлучити хоће ли се процес одвијати онако брзо како то заслужује".

"САД су спремне да подрже озбиљна настојања и пруже техничку и политичку помоћ. Питање је за политичке лидере у БиХ када треба почети овај процес. Они су ти који морају донијети одлуку" - рекао је амерички амбасадор.

Он смтра да "постоји доказ да сви политички лидери желе постићи исти циљ, а то је што скорији улазак БиХ у ЕУ и НАТО".

Одговарајући на питање да ли страхује да би у Републици Српској могло доћи до промјене политичког става о прикључењу БиХ НАТО, Инглиш је истакао да "не види промјену ставова о уласку у НАТО, барем код политичких лидера и оног што јавно говоре".

"Мислим да сви људи у БиХ схватају да чланство у НАТО и БиХ и њеним грађанима пружа стабилност и сигурност", додао је Инглиш.

Инглиш је упозорио да би капацитет бх. правосуђа да процесуира важне случајеве корупције, организованог криминала и тероризма био умањен уколико међународне судије и тужиоци престану радити, а на њихова мјеста не дођу друге судије и тужиоци.

Он је истакао да је Савјет министара БиХ предложио је да у одређеним околностима буде продужен мандат међународних судија у Одјељењу за ратне злочине.

Уколико би парламент БиХ одбацио тај приједлог, "кључни случајеви на којима се годинама радило и на које су потрошени милиони марака, били би изгубљени" - сматра Инглиш и додаје да би се тада "морало поново покренути њихово процесуирање или се од њих одустати, што би се врло негативно одразило на развој правне државе".

 

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog