Politika
СДА: Сви гријехови Садовића
САРАЈЕВО - Предсједништво СДА одлучило је да покрене иницијативу за смјену министра безбједности БиХ Тарика Садовића због приговора у функционисању Министарства који се односио на опструкције доношења Закона о боравку и кретању страних држављана и азилу у складу са стандардима шенгена.
У писму СДА упућеном предсједавајућем Савјета министара Николи Шпирићу као разлог за Садовићеву смјену наводи се и то што је Министарство безбједности БиХ углавном функционисало по етничким, а не формалним и командним линијама.
СДА као разлоге наводи и предлагање правилника о унутрашњој организацији Министарства, којим се беспотребно реплицира рад Сипе, Граничне полиције и Службе за послове са странцима.
Ова странка у писму, које посједује Срна, као разлоге наводи и потцјењивање улоге Савјета министара, те оспоравање мандата Полицијске мисије ЕУ у односу на Министарство.
''Приговори су упућивани како од домаћих, тако и од међународних институција и односе се на шири низ питања и проблема у раду и функционисању Министарства безбједности'', наводи се у писму и додаје да су приговори на Садовићев рад почели свега неколико мјесеци након што је именован на ову позицију, од 2007. године.
Због свега тога, у годишњем извјештају Стејт департмента за 2008. годину Садовић је оквалификован као ''политикант и кочничар провођења закона у области борбе против тероризма'', истиче СДА.
''Такво понашање Садовића проузроковало је прекид међународних донација Министарству безбједности у опреми и средствима за рад, разним информатичким системима вриједним по неколико милиона америчких долара. Министарство је до тада такве донације добијало чак више пута годишње'', наглашава се у писму.
У писму СДА стоји да је ''Садовић показао некомпетентност и потпуно несналажење у комуникацији и уважавању бројних представника међународне заједнице са којима сарађује Министарство безбједности БиХ, почевши од Полицијске мисије ЕУ, ОХР-а, амбасадора и представника амбасада неких земаља до проблема и готово прекида комуникације са Европском комисијом''.
СДА сматра да је то имало негативне реперкусије на укупне резултате рада Министарства, укључујући и неиспуњавање услова за укидање визног режима грађанима БиХ, као и да су се проблеми у одређеној мјери одразили и на рад комплетног Савјета министара БиХ.
Предсједништво СДА је због свега тога од Садовића, који је демантовао примједбе, затражило да поднесе оставку, а пошто је то он одбио да учини, донесена је одлука о покретању иницијативе о његовој смјени, наглашава се у писму.