Politika
Кузмановић: Инцко је нереалан
БАЊА ЛУКА - Предсједник Републике Српске, Рајко Кузмановић, изјавио је да је нереалан став високог представника у БиХ, Валентина Инцка, да уставне реформе у БиХ морају бити проведене до краја године и оцијенио да се треба фокусирати на испуњавање пет циљева и два услова неопходна за трансформацију ОХР у Канцеларију специјалног представника ЕУ и на испуњавање услова за либерализацију визног режима.
"Сложио бих се са оцјеном високог представника да се уставне промјене тешко могу провести наредне године, која је изборна, али се не бих сложио са његовом констатацијом да се оне морају провести ове године, јер је такав став нереалан", рекао је Кузмановић.
Напомињући да и Инцко каже да је прво потребно створити позитивну политичку атмосферу, која погодује провођењу реформи и постизању међустраначког договора, Кузмановић је рекао да је сваком објективном посматрачу јасно да таква атмосфера у БиХ не постоји.
Предсједник РС је навео да таква позитивна атмосфера не може бити брзо створена у условима константних оптужби и негирања, у чему предњаче политичари из Федерције БиХ.
"Ми у РС изнијели смо јасно наш став о процесу уставних промјена у Декларацији о основама за разговоре о евентуалним промјенама Устава БиХ и о заштити интереса РС, коју је Народна скупштина усвојила у марту ове године", истакао је Кузмановић.
Он је напоменуо да је о Инцковим ставовима изнесеним на панел дискусији у Бечу под називом "БиХ на раскршћу, Дејтонски споразум-благослов или проклетство", а који се односе на евентуалне уставне промјене у БиХ, сазнао из медија.
Према Кузмановићевим ријечима, скупови о уставним промјенама у БиХ, који се организују или ће бити организовани у иностранству, указују на одређен патерналистички став појединаца и институција ван БиХ.
Предсједник Српске је навео да тај став на извјестан начин сугерише да легитимни и легални домаћи политички представници нису "дорасли" да се баве овом проблематиком.
"Осим тога, оваква пракса у супротности је са ставом међународне заједнице и њених представника у БиХ да су уставне промјене искључиво ствар договора домаћих политичара и због тога не видим потребу да се скупови о овако важној теми за будућност БиХ организују у иностранству", додао је Кузмановић.
Он је додао да власти Српске подржавају све врсте разговора који су организовани у доброј намјери, али да, поучени досадашњим искуствима са сличних скупова, имају одређене резерве.
"Сам назив панел дискусије одржане у Бечу `БиХ на раскршћу, Дејтонски споразум - благослов или проклетство` не звучи ми претјерано добронамјерно, нити ми се као човјеку и правнику свиђају овакве искључиве формулације типа `благослов` или `проклетство`, које су примјереније скупу са сасвим другом проблематиком", истакао је Кузмановић.
Он је оцијенио да Дејтонски споразум није ни благослов ни проклетство, већ међународни споразум који је зауставио рат у БиХ и "конституисано реално и једино могуће државно уређење и тако га треба и посматрати, без глорификација, али и без неаргументованих критика".