Društvo

У Београду парастос, у Окучанима прослава

ЗАГРЕБ/БЕОГРАД - Док је у Београду служен парастос погинулим и несталим, у Хрватској се данас прослављала 14. годишњица акције „Бљесак", већ уобичајено без иједне ријечи о српским жртвама.


У овој акцији хрватске војно-полицијске снаге су 1. и 2. маја 1995. године заузеле западну Славонију, односно сектор Уједињених нација „Запад".

Централна манифестација у Окучанима, одржана у присуству највиших државних званичника почела је одавањем почасти хрватским војницима и полицајцима који су погинули у акцији.

Вијенце су положили хрватски председник Стјепан Месић, премијер Иво Санадер, потпредседник Хрватског сабора Владимир Шекс и делегације ветеранских удружења.

Месић, Санадер и Шекс одржали су и пригодне говоре у којима су нагласили да је успјешно изведена акција омогућила стварање данашње модерне Хрватске која је, уласком у НАТО, постала стабилна и демократска земља и поуздан партнер и сигурна да јој више нико неће одузети слободу и угрозити територијални интегритет.

Свечаност је завршена вјерским обредом за све погинуле хрватске војнике и цивилне жртве рата.

Акција „Бљесак" почела је 1. маја 1995. године, у 5.30 сати, а у наредних 36 часова 16.000 припадника хрватских снага заузеле су западну Славонију, уз губитке од 42 мртва и 162 рањена.

Акција је резултирала великим егзодусом од преко 15.000 Срба од којих се релативно мали број вратио.

Невладине организације процијениле су да је у акцији и након ње побијено и нестао велики број српских цивила.

Хрватског хелсиншки одбор у извештају из 2003. је навео да су убијена 83 српска цивила - 30 у нападима на избјегличке колоне, а 53 у својим кућама.

Документационо-информативни центар „Веритас" је саопштио да је за 36 сати убијено или нестало 283 људи, од чега 57 жена и деветоро деце.

Хрвати су сахранили 168 убијених Срба, највише под ознаком „непознат", који ни до данас нису ексхумирани и идентификовани, навео је „Веритас".

Акција „Бљесак" је потпуно промијенила етничку структуру тих крајева у односу на 1991. јер су у куће избјеглих Срба у великом броју дошли досељеници из БиХ и с Космета, па тако Окучани, прије рата српска варошица, сада имају више становника Хрвата.

Због ратних злочина у тој акцији, Хашки суд је припремао оптужницу против тадашњег предсједника Хрватске Фрање Туђмана, који је умро 1999, а истрага је током 2001. вођена и против тадашњег начелника Главног штаба Хрватске војске, генерала Петра Стипетића који је ослобођен сумње.

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog