Društvo

Trninić: Porazno da u saobraćaju gubimo mlade ljude koji su budućnost društva

Na putevima Srpske tokom prethodnog vikenda u saobraćajnim nesrećama život su izubila tri lica. Iako statistike pokazuju da se na našim putevima smanjuje broj nesreća sa smrtnim ishodima, bilans u vikendu iza nas upozorava da je neophodan veći oprez svih učesnika u saobraćaju.

Najčešće žrtve saobraćajnih nesreća su mladi. U prethodnim godinama, u čak 30 odsto nesreća, smrtno su stradala lica starosti od 18 do 30 godina.

Dejan Trninić, iz banjalučkog Udruženja žrtava saobraćajnih nezgoda "STEP", razlog vidi u brzoj vožnji i vožnji pod dejstvom alkohola.

Prema njegovim riječima, čest uzrok nesreća je i korišćenje mobilnih telefona za volanom.

- Porazno je da u saobraćaju gubimo mlade ljude, koji su budućnost društva. Zato, moramo mnogo više ulagati preventivno u bezbjednost u saobraćaju. Naročito je važna edukacija mladih, koji su budući vozači. Mlad čovjek, kada dobije vozačku dozvolu, on je, zapravo, samo naučio da vozi, a put je dug do odgovornog ponašanja u saobraćaju – rekao je Trninić u izjavi za Radio Republike Srpske.

Da su česte saobraćajne nesreće do kojih dolazi uslijed upotrebe mobilnih telefona tokom vožnje, tvrdi i Milija Radović, iz Agencije za bezbjednost saobraćaja Srpske.

Prema podacima Agencije, u Banjaluci svaki peti vozač služi se mobilnim uređajem, čime ugrožava, kako sebe, tako i sve druge učesnike u saobraćaju. Govoreći o bezbjednosti saobraćaja, Radović je rekao da je tokom prošle godine ostvaren napredak u smanjenju prosječne brzine vozila.

- U 2023. godini, 60 odsto vozača vozilo je preko ograničenja, dok je tokom 2024. taj broj iznosio oko 40 odsto, što predstavlja značajno smanjenje. Mislim da je to rezultat ulaganja Vlade RS u stacionarne i mobilne radare, kao i u presretače. Čini mi se da je to dalo rezultate, izjavio je Radović u programu našeg Radija.

Na putevima u Republici Srpskoj u toku protekle godine poginule su 93 osobe, u više od 10.800 saobraćajnih nezgoda. U odnosu na ranije godine, bilježi se smanjenje broja poginulih, ali je povećan broj povrijeđenih.

Prijedor, Banjaluka, Doboj i Gradiška gradovi su u kojima je identifikovano najviše opasnih mjesta, a do sada je u Srpskoj ukupno na magistralnoj i regionalnoj putnoj mreži u Republici Srpskoj registrovano ukupno 75 crnih tačaka.

 

Foto: atvbl.rs

Izvor: rtrs.tv
Twitter
Anketa

Treba li bojkot trgovina, kafića, itd. u BiH ponoviti ili je dovoljan samo jedan dan?

Rezultati ankete
Blog