Društvo

Social Dilemma: Kako društvene mreže oblikuju naše živote

Frontal preporuka: Pogledajte dokumentarni film Social dilema. U nastavku vam objašnjavamo i zašto.

Dokumentarac Social Dilemma pruža dubok uvid u to kako su društvene mreže preoblikovale naš svakodnevni život, ali i naše razmišljanje, ponašanje i međuljudske odnose. Vode se razgovori sa bivšim zaposlenicima kompanija kao što su Fejsbuk, Iks, Instagram, Pinterest, YouTube…kroz koje se navodi kako su ove mreže dizajnirane da budu zavisničke, da manipulišu našim emocijama i da nam uzimaju pažnju u što većim količinama.

Šta to zapravo znači?

Manipulacija pažnjom

Jedan od ključnih elemenata dokumentarca je analiza načina na koji društvene mreže koriste algoritme za manipulaciju korisničkom pažnjom. Ove platforme neprestano prikupljaju podatke o korisnicima, prilagođavajući sadržaj tako da zadrže našu pažnju što je duže moguće. Algoritmi su dizajnirani da podstiču korisnike na interakciju sa platformom putem "lajkova", "šerova", i drugih notifikacija koje stvaraju osjećaj zadovoljstva i pripadnosti, ali u isto vrijeme povećavaju zavisnost o tim platformama.

Psihološke posljedice i polarizacija


U dokumentarcu se pominje podatak o učestalosti samopovređivanja i samoubistava kod mladih do 18 godina.

Prema predstavljenim podacima samopovređivanje se povećalo za 189% kod djevojčica od 10 do 14 godina starosti od 2008. godine.



Stopa samoubistava djevojčica starosti između 10 i 14 godina se povećala za 151% od 2009. godine, iste godine kada su društvene mreže postale dostupne na mobilnim uređajima.



Dokumentarac takođe ističe psihološke učinke koje ove platforme imaju na korisnike, posebno na mlađu populaciju. Fenomen "dopaminske petlje", gdje se korisnici vraćaju na društvene mreže u potrazi za validacijom kroz lajkove i komentare, stvara zavisnost koja može imati negativne posljedice na mentalno zdravlje. U dokumentarcu se naglašava kako ovaj sistem podstiče ekstremna mišljenja i polarizaciju, jer algoritmi favorizuju sadržaj koji izaziva jake emocije, često zanemarujući tačnost informacija.

Etika i odgovornost

Još jedna važna tema u dokumentarcu je pitanje etike i odgovornosti tehnoloških kompanija. Kroz iskaze bivših zaposlenika, postavlja se pitanje koliko su te kompanije svjesne negativnih posljedica svojih proizvoda i koliko su spremne preuzeti odgovornost za njih. Dokumentarac pokazuje kritički stav prema nedostatku regulacije i odgovornosti, ukazujući na to da su ekonomski interesi ovih kompanija često u suprotnosti sa blagostanjem društva.

Social Dilemma nas poziva na kritičko promišljanje o tome kako koristimo društvene mreže i kakav uticaj one imaju na nas i naše društvo. Dokumentarac nas podsjeća da iako su ove platforme postale integralni dio našeg života, moramo biti svjesni njihovih negativnih strana i preuzeti odgovornost za svoje digitalne navike. Svjesno korištenje društvenih mreža, uz istovremeno zagovaranje za promjene u načinu na koji su one dizajnirane i regulisane, može biti prvi korak ka smanjenju njihovog štetnog uticaja na društvo.

Na kraju ćemo dodati jednu važnu digresiju, prije svega za roditelje. Pored svih opasnosti gore navedenih, postoje i dodatne opasnosti, kao što je izazivanje preranog ulaska u pubertet djece  koja previše koriste ekrane, više možete pogledati na mrežama profila Nauka govori:

 

Još jedan video prilog koji preporučujemo:

 

Frontal

Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog