Društvo
Banja Luka: “Sve što ste htjeli da znate o seksualnosti, a niste imali koga da pitate” (FOTO)
Juče je u prostorijama banjalučkog Doma omladine sa početkom u 18.45 održana panel diskusija pod nazivom “Sve što ste htjeli da znate o seksualnosti, a niste imali koga da pitate“.
Panel diskusiju su vodili psiholog Aleksandra Arsenijević Puhalo, specijalista ginekologije i akušerstva dr Milovan Milić, Bolnica za žene, porode i IVF “Jelena” i dr sc. Srđan Puhalo.
Panel diskusiji je prisustovalo oko 40 mladih te predstavnika medija i nevladinih organizacija.
Cilj panel diskusije, bio je identifikovanje problema i znanja mladih u BiH o seksualnosti te podizanje svijesti građana o važnosti seksualnog obrazovanja u školama. Tokom diskusije, uvodničari su iznijeli svoja stručna mišljenja i iskustva u radu sa mladima, ističući potrebu za sveobuhvatnim seksualnim obrazovanjem koje će pomoći u izgradnji tolerantnijeg društva.
Dr sc. Srđan Puhalo je predstavio istraživanje o seksualnosti mladih u BiH, koje je, između ostalog, pokazalo da mladi najveći dio informacija o seksualnosti dobijaju putem interneta, dok su vjerski službenici izvor informacija za 4,4% mladih, pri čemu je taj procenat značajno viši u ruralnim sredinama, gdje svaki deseti mladić ili djevojka o ovim temama razgovara sa sveštenicima. Takođe je istaknuto da mladi nemaju dovoljno znanja o polno prenosivim bolestima te da gotovo trećina njih, prilikom “seksa za jednu noć,” ne koristi zaštitu.
Psiholog Aleksandra Arsenijević Puhalo je pričala o ljubavi i predstavila kako se kroz istoriju birao partner.
Dr Milić je, pored vlastitih ginekoloških iskustava, izložio zabrinjavajuće statističke podatke o zabrinjavajućem porastu polno prenosivih bolesti.
Projekat “Seksualno obrazovanje u BiH: Put prema toleranciji” teži unapređenju znanja i razumijevanja mladih o seksualnosti, kao i podizanju svijesti među građanima o značaju edukacije na ovom polju. Edukacija je ključna za smanjenje stigme i predrasuda povezanih sa seksualnošću, te za promovisanje zdravih i sigurnih odnosa među mladima.
Ovaj događaj je još jedan korak ka boljoj informisanosti i osnaživanju mladih, sa krajnjim ciljem izgradnje društva zasnovanog na poštovanju, razumijevanju i toleranciji.
Panel diskusiju je organizovala Laboratorija društvenih inovacija Pro Educa uz podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID Bosnia and Herzegovina) kroz Program podrške zaštiti ljudskih prava USAID Inspire, u okviru projekta “Seksualno obrazovanje u BiH: Put prema toleranciji”. Cilj projekta je prepoznavanje problema i nivoa znanja mladih u BiH o seksualnosti te podizanje svijesti građana o važnosti seksualnosti i uvođenja seksualnog obrazovanja u škole.
Izvor: labinovacija.ba